4 príbehy ako dôkaz, že IT vedomosti naštartujú kariéru

Na Slovensku v súčasnosti chýba asi 10-tisíc informatikov a ešte omnoho viac ľudí so všeobecnými digitálnymi zručnosťami. Upozornila na to autorka knihy Ženský algoritmus a IT manažérka Lenka Hlinková. Nevyužitý potenciál predstavujú ženy, ktorých je na technických školách stále minimum.

Podľa štúdie Európskej komisie vyžaduje digitálne zručnosti až 90 % pracovných pozícií, no viac než tretina zamestnávateľov vníma práve v tejto sfére nedostatok ľudí. Zároveň sa začínajú objavovať prvé príbehy úspešných žien v IT na Slovensku a nepriamo nastoľujú otázku, či práve toto nie je riešenie problému, ktorý nedá spávať majiteľom firiem.

Na Slovensku existuje niekoľko organizácií, ktoré majú spoločný cieľ: podporiť ženy v technickej sfére, zmazať predsudky a predovšetkým vzdelávať. Hľadali sme odpoveď na otázku, kde môžu predstaviteľky nežnejšieho pohlavia začať, aj keď už dávno odzvonilo ich poslednému školskému zvončeku.

Porozprávali sme sa s Miroslavou Rusnokovou, zakladateľkou programu Mini Tech MBA for Women a držiteľkou ocenenia HR Talent 2017. “Rozvrh sme vytvorili špeciálne pre vyťažené ženy, ktoré si ale uvedomujú, že technológie budú čoraz dôležitejšou súčasťou práce. Záujemkyne sa vzdelávajú mimo pracovnej doby počas štyroch mesiacov,” vysvetľuje organizátorka, ktorej kurzom prešli nielen ženy uprostred kariéry, ale aj mamičky na materskej či dámy v pracovnom procese, ktoré sa starajú o rodinu.

“V našom programe spájame IT vedomosti, praktické zručnosti a kontakty do jedného celku. Za neuveriteľne krátky čas sa dámy udomácnia v odbornom žargóne, naberú kontakty a mnohé z nich len pár mesiacov po skončení dosahujú kariérne úspechy” dodáva optimisticky Rusnoková.

Aj keď Mini tech MBA for Women vznikol iba pred rokom, už má na konte niekoľko úspešných slovenských žien, ktoré sú dôkazom že najlepšia investícia pre ženu nie je do kabelky, ale do vzdelania.

Manažérka webových projektov

Veronika študovala na Ekonomickej univerzite, UC Berkeley a NYU v New Yorku. Vedomosti zo štúdia financií zúročila v UBS Investment Bank. Po návrate na Slovensko pracovala ako konzultantka v PwC Slovensko, avšak dlhšie hľadala spôsob ako prepojiť svoju prácu s IT. Impulz na posun v kariére prišiel počas štúdia v programe Mini Tech MBA. Veronika sa stala projektovou manažérkou generálneho riaditeľa v Ringier Axel Springer SK so zameraním na webové projekty.

IT firmy, ktoré potrebujú Public Relations

Ela je dôkazom toho, že IT sa dá spojiť i so zdanlivo vzdialenou oblasťou Public Relations (PR). Po niekoľkých rokoch v PR premýšľala nad zmenou kariéry smerom k manažmentu IT projektov. Vďaka Mini Tech MBA sa zorientovala v technickej terminológii a rozhodla sa špecializovať svoje PR služby na IT firmy. Dnes vedie PR pre spoločnosť Huawei a na konte má spoluprácu s niekoľkými slovenskými IT firmami.

Každá Head of Office potrebuje prehľad v IT

V čase, keď sa hlásila do Mini Tech MBA, pracovala ako Subscription & Sales Manager v slovenskom Forbes. K technológiám ju to vždy ťahalo, no hľadala spôsob, ako získať prehľad v rôznych oblastiach IT a zúročiť ho pre svoju prácu. Absolvovanie Mini Tech MBA prispelo k povýšeniu do novej pracovnej pozície. Dnes je Head of Office a spolupracuje s tímami z rôznych krajín, medzi ktoré patria aj IT špecialisti.

Od financií k IT developmentu

Veronika pracovala štyri roky v IBM ako finančná analytička. Snívala však o technickejšej roli, v ktorej by mohla zužitkovať svoje doterajšie skúsenosti. Naučila sa základy programovania a ponorila sa hlbšie do dátovej analytiky. Po absolvovaní programu Mini Tech MBA získala novú pracovnú pozíciu SAP developerky v inkubátore inovatívnych projektov Naytrolabs.

Absolventky vzdelávacích programov Mini Tech MBA spája chuť zorientovať sa vo svete informačných technológií. Dnes pracujú v progresívnych firmách, riadia IT projekty a zastávajú technické pozície v úspešných startupoch aj bez predošlého štúdia informatiky.

Bude medzi nimi aj váš príbeh? Program Mini Tech MBA for Women otvára nový semester už 26.marca 2019. Prihláste sa ešte dnes cez www.minitechmba.org.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *