Ako na tvorbu vlastnej webstránky?

Mini Tech MBA for Women 2019 Workshop #2

Druhý workshop píšem s hrozným oneskorením. Avšak WordPress a Petra Nemčoka spomínam v mysli hádam každý deň. Posledné mesiace pracujem na viacerých nových webstránkach a praktické znalosti z workshopu používam neustále. Toto je ono. Absolútne aktuálne a potrebné tech znalosti mi poskytol úžasný program Mini Tech MBA for Women. Ozajstní IT-čkári, nesmejte sa mi. Toto je veľká vec pre markeťáka, aj keď pre tech a Wordpress geeka je to taká znalostná omrvinka. Ja viem 😁 ale aj tak sa teším.

Peter Nemčok nie je bežný expert na Wordpress. Ale rovno jeden zo zakladateľov WordPress komunity na Slovensku. Práve on začal sám prekladať rôzne texty a návody ako pracovať s WP kedysi dávno, keď bol slovenský WP ešte v plienkach. Peťo je vizionár a super cyber/bitcoin geek. A k tomu extrémne paranoidný. Ale o tom sa bližšie dočítate v blogu #12 – Cyber Security.

No alt text provided for this image

Popri WP Peťo spoluzaložil aj PARALELNÚ POLIS a taktiež riadi vlastnú „OPEN“ firmu (t.j. “slobodná firma”), – Webicon, ktorá si neformálne povedané, funguje úplne inak, ako je to bežne zvykom. Máloktoré tradičné podnikateľské pravidlo by sa tu dalo aplikovať. Hádam len pravidlo neustálej potreby inovovať a tiež zlaté biznis pravidlo, že prácu si treba v prvom rade užívať. Ináč tu neexistuje spoločný office, pracovná doba a žiadne formálne šéfstvo. Ha, snáď vám neurobím zlú reklamu 😲. Ste super! 😊

Späť k téme. WP je jeden z najpoužívanejších systémov na tvorbu a správu webových stránok globálne. Je jednoduchý, slobodný, má okolo seba silnú komunitu, ktorá robí obrovské eventy niekoľkokrát ročne po celom svete (s účasťou cez 3 000 ľudí). Celosvetovo je 33% stránok vo WP, na Slovensku okolo 22%. Je to open source systém, čo znamená, že kódy sú voľne prístupné a editovateľné. Preto ak sa nájde nejaký problém, odstráni sa prirodzene, tzv. neviditeľnou rukou trhu. Hádam to môžem takto prirovnať, p. Smith. 😊 

No alt text provided for this image

Počas celého dňa sme si tvorili a miestami aj kódili vlastné stránky, kde sme si nevyberali len farbičky či obrázky, ale išli sme pekne od podlahy. Čísla, dáta, kódy, pluginy, nekončiace testovanie a na konci dňa celkom milá mini stránka. Super, Mini Tech, tento deň v programe je fakt topka.

Na založenie novej webstránky vám treba 2 veci:

DOMÉNA – adresa na internete (www.nazov.sk/nazov.sk). Najväčší registrátor domén na Slovensku je Websupport. Poskytuje aj web hosting.

WEB HOSTING – umiestnenie hostingu na serveri. Hosting pre wordpress je zdieľaný webhosting a je úplne v pohode. Webglobe yegon je 2. najpoužívanejší poskytovateľ web hostingu.

Výborné na WordPress komunite je to, že okrem rôznych kurzov, webinárov, tutoriálov, návodov a pod., sa vždy máte s problémovými otázkami na koho obrátiť. Je to fajn pocit. Pozri stránku kurz.wp.sk, kde sa nachádza aj množstvo pluginov, bez ktorých nevyšpičkujete žiaden wordpress web.

Múdrosti z Workshopu:

💥 Plugin WOO COMMERCE je najpoužívanejší plugin pre eshopy.

💥 Lepšie pustiť do sveta MVP (minimum valuable product) ako vyčkávať na dokonalosť. Ono tá dokonalosť možno ani neexistuje.

💥 Web stránka je živá a jej edity a vylepšovanie je neustály proces.

💥 Prečo je označenie „TU“ na prelink nevhodné? Je to krátke slovo, zle vidieť a zle sa naň kliká. Taktiež slovo TU neznačí obsah daného linku, nehovorí o tom, kam link smeruje.

💥 Pri tvorení webu nezabúdajte vždy vyplniť alternatívny text. Google sa poteší a nevidiacim to pomôže.

Z mojej osobnej skúsenosti a aj na základe toho, čo nám Peter poukazoval na workshope, WP je krajina neobmedzených možností. A to aj v prípade minimálnych rozpočtov. Stačí trošku chcieť a občas si prečítať aj HTML či CSS kód, a všetko ide. Skutočne. Všetko. WordPress ma baví, za mňa vec, ktorá by sa mala učiť na základných školách. Spolu so cyber security! 💪

Ďakujem Peťo aj Mini Tech MBA for Women! 👏

PS1: Na konci dňa sme mali super lekciu od úžasného Matúša Horvátha zo sli.do na tému feedbackov. Top téma od aktuálneho víťaza HR TALENT ROKA 2019! Gratulujeme Matúš!

PS2: Po celodennom workshope sme si trošku aj zamakali a dali si paradny #squatchallenge:😁💪

No alt text provided for this image

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *