Internet a web s Richardom Kellnerom, hlavným projektantom IS v Národnej banke Slovenska

Mini Tech MBA for Women 2019 #6

Rátam zapísané strany v mojom Mini Tech MBA for Women zošítku. Je ich už celkom dosť. Z poslednej lekcie dokonca rekordných 12. Téma aj lektor evidentne dámy zaujala – o Internete a Webe nám rozprávala legendami opradená IT kapacita – Richard Kellner.

Richard aktuálne pôsobí ako hlavný projektant IS dohľadu v NBS (presne tak – NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA), kam prišiel priamo zo startup sveta. Už takmer štvrť storočia sa venuje tejto oblasti a aj jeho perfektne polepený notebook je tomu dôkazom. Spoznávam najmä rôzno farebné verzie loga Pythonu🐍 a slovenských teráristov SPy o.z. resp. PyCon. Richard totižto spolu-zakladal SPy o.z. a je jej hrdým predsedom. Takýto prirodzený marketing chválim a taktiež aj nálepky. Na notebooku. Tiež mám túto záľubu. 🐱‍👤

Internetovú a webovú tému začíname prakticky, veď sme predsa absolvovali už niekoľko hodinový online kurz HTML a CSS. Tvárime sa, že rozumieme. No o chvíľu nás to tvárenie prejde. Ide do tuhého.

Dnešný internet funguje na protokole TCP/IP. Evka do toho píše na tabuľu „There is no place like 127.0.0.1.“ Začínam sa cítiť neisto. Richard medzičasom veselo rozpráva o IP adresách, MAC adresách, requestoch GET a POST, rôznych kódoch 100, 200, 300, 404… Posledný kódik ma paradoxne upokojuje. To je predsa tá legendárna eror hláška „Page Not Found“, ktorú všetci poznáme.

Otázky pribúdajú a začína to byť veľmi humorné. Vždy, keď Richard dokončí myšlienku a urobí pauzu na nádych – naše ruky idú automaticky hore. Hlásime sa ako v škole. Ruky pribúdajú, otázky sú nekončiace. Myslím, že si Richard všimol našu logiku v časovaní otázok a začal predlžovať svoje rozprávanie na jeden nádych. Idem mu to stopovať.

Témy naberajú na obrátkach. Riešime, ako (ne) hackovať hlasovacie súťaže, ako sa (ne) pripojiť na US Netflix, čo je to DNS, doména, hosting, organizácia JANKA (iana) a trošku sa pristavujeme aj pri kontroverznej téme SK NIC a našej slovenskej doméne SK. V tomto prekvapivo závidíme našim českým susedom, ako zmysluplne to majú premyslené.

Konečne sa dozvedáme, čo je to ten hipstersky znejúci BOOTSTRAP (framework pre HTML a CSS), že mobile first je trendy prístup a že absolútni hipsteri fičia na mobile only prístupe tvorenia web stránok. Taktiež zisťujeme, čo sú to tagy mimo Facebooku a prečo bol taký veľký hype okolo uvedenia HTML5, ktorý spôsoboval isté problémy práve kvôli nekompatibilným tagom.

Veľa sme si povedali o kúkinách, alebo teda cookies, ktoré sa uchovávajú. Vieme ich aj vymazať alebo vypnúť – no tým si odstavíme asi 90% všetkých existujúcich stránok.

Dnešného lektora musím skutočne pochváliť. Aj na stú otázku, ktorá bola nie vždy úplne k téme a skoro vždy niečo predbiehala, Richard odpovedal s jemným úsmevom: „Jasné, to máme na slidoch neskôr tiež. Dostaneme sa tam“. No vždy ju reálne aj zodpovedal. Jeho príjemná odpoveď „Jasné“ bola dokonalá aj v momentoch, kedy sme sa nechtiac zasekli 20 minút na 2 slidoch pred prestávkou a nie a nie sa cez ne prekusnúť. Začínam nadobúdať všeobecný dojem, že ľudia v IT sú neskutočne trpezliví. A to je veľmi sympatické v dnešnom uponáhľanom svete.

💡 Múdrosti z lekcie: 

  • IT ľudia milujú skratky
  • Keď stránka nemá https – nie je šifrovaná – žiadny login ani neskúšajte zadať ❕
  • Cache pamäť sa maže ctrl F5, alebo ctrl shift r – už nemusím využívať inkognito okno pri testovaní a editovaní novej webky, juch!
  • TTL (Time to leave) alebo HOP limit – uplatnenie si viem predstaviť aj v našom ľudskom svete. Stačilo by nastaviť hodnotu a enter 😊
  • Najväčší rozdiel medzi Google a Apple je v ich business modeli
  • PAN LAN MAN WAN nie je žiadne logopedické cvičenie pre deti ale rozdelenie počítačových sietí podľa vzdialenosti jednotlivých počítačov v nej
  • Hlavné internetové siete sú celosvetovo poprepájané obrovskými káblami, ktoré idú po dne oceána (submarine cable map)
  • Znak skutočného programátora – na lište má pripnutý notepad➕➕
  • Nie je možné naučiť sa všetko (osobne ma toto veľmi hnevá a aj keď veľmi nerada, musím s tým súhlasiť)
  • Cookies nie sú skutočné kekse aj keď ich názov vznikol práve kvôli príjemným pocitom pri jedení skutočným keksov (dáva to zmysel? 🍪)

Po dnešnej téme moja potreba dozvedieť sa všetko čo sa dá o tech/IT svete ešte viac zrastá. A luxusne znejúce 3 hodiny ubehli, aj tentokrát, omnoho rýchlejšie ako voda. Ďakujem za to!

PS: Veta „There is no place like 127.0.0.1.“ referuje na IP adresu, ktorá bola ešte IPv4 synonymom na domov – nachádzala sa v každej počítačovej sieti. IT- čkári to berú ako „There is no place like home“. Vždy je tu, vždy bezpečná a lokálna IP adresa. 

PS1: Richard bol v roku 2017 menovaný za Fellow Member v Python Software Foundation za jeho prínos do ekosystému Pythonovskej komunity 👏👏👏

Hana Jech