Manažment softvérového vývoja v podaní Michala Juhása

Mini Tech MBA for Women 2019 #8

Chcela som urobiť niečo zakázané. Spojiť nespojiteľné. Spojiť Michala Juhása a jeho Manažment softvérového vývoja s Michalom Barlom a jeho Databázami. No obaja Mišovia odviedli tak skvelú robotu, že to v žiadnom prípade nebude možné. Rýchle záplaty na môj občas nedokonalý time-manažment mi nevyjdú. Nespojím nespojiteľné. Obom témam venujem samostatný blog tak, ako si zaslúžia.

Tak pekne po poriadku. Manažment softvérového vývoja, začínaš 😊.

Michal Juhás pôsobil ako CTO jedného zaujímavého startupu, ktorý má 95 ľudí a získané investície cez 11m dolárov. Je to kus praktického človeka a tech entuziastu s nesmiernou energiou.

Začíname tradičným porovnaním waterfall a agile prístupov riadenia softvérového vývoja, kde stoja oproti sebe schopnosť rýchlej reakcie a extrémne detailné analýzy.

A ako na vytvorenie takého minimalistického prototypu softvéru? Starým známym „funnelom“, kde je veľmi dôležitý set kritérií pre každú jednu/ďalšiu úroveň. Ide o metódu Design Sprint, ktorú keď skúsite, asi na ňu tak ľahko nezabudnete. Prísne a presne časovo riadená metóda, v ktorej ani sekundu nebudeš môcť len tak beztrestne prokrastinovať. Ách, stará dobrá prokrastinácia, už teraz mi chýbaš. A ak hovorím o extrémnom časovom manažmente, myslím to úplne vážne. Načasovanie od 2-minútových úloh až po tie dlhšie, úsmevné 30 minútové, preveria aj tie najefektívnejšie fungujúce ľavé časti mozgu. Michal odporúča tento model všetkými desiatimi – je rýchly (trvá 5 dní, vždy od 9:00 do 17:00), efektívny a extrémne nápaditý. Stresový faktor zohráva v ľudskom správaní a aj v samotnej kreativite výraznú úlohu.

Prešla hodina a pol a za nami sú silné dva slidy. CTO Michal nemá nijak technologicky vyšpičkovanú prezentáciu, či do detailov prepracovaný časový harmonogram lekcie. Práve naopak, veľa kreslí fixkou na tabuľu, je spontánny, každú otázku vie ilustrovať nejakou case study, ktorú sám zažil. Je to prehľadné, výborne pochopiteľné a veľmi prirodzené.

Osobne sa mi v agile/scrum systéme riadenia veľmi páčia tzv. stand-ups – krátke pravidelné meetingy členov tímu, počas ktorých sa zásadne stojí, aby boli čo najefektívnejšie a čo najkratšie. Niečo ako ranné talianske espresso za barom nastojáka. Pred robotou, rýchle, silné, jemne spoločenské a zároveň jemne introvertné a predsa veľmi podstatné. Každý hovorí striktne na 3 témy:

🍏 Čo som robil? 🍏 Čo budem robiť? 🍆 Čo ma blokovalo?

No alt text provided for this image

Okrem iného sa dozvedáme o JIRA nástroji, ktorý je obľúbený u IT-čkárov a tiež o Camtasii. Trošku sme sa pristavili aj pri hazardných hrách, kde sa dozvedáme životnú IT múdrosť: nie je poker ako poker. A taktiež to, že planning poker využíva Fibonacciho rad (story pointy).

Múdrosti z lekcie:

🎈 Desing Sprint vytvoril originálne Google Ventures

🎈 Burn down chart je prehľadné grafické znázornenie práce v závislosti od času

🎈 Firma Atlassian je pre bežný svet neznáma, no v IT brandži ide o top love brand 😍

🎈 Tradičná (offline) vizualizácia je vo svojej podstate úplne dokonalá

🎈 Odporúčame KanvaBoard a Stand-up meetingy aj na použitie doma – napr. do manažmentu vývoja rodinných projektov

🎈 Určitou alternatívou k stand-upom môže byť aj ChatBot (napríklad v Slacku). Do rodinného života až tak neodporúčame 😁

🎈 Toasty sa nielen jedia, ale aj hovoria – a to formou sandwichových feedbackov, napr. v rámci známeho programu Toastmasters.

🖤 Agile is the new black (moment, toto som už raz písala, však)

💪 Ďakujem Mini Tech MBA for Women, mákame ďalej 😊 .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *