Michal Barla: Databázy

Mini Tech MBA for Women 2019 #9

Sedím si v Svag to go, v dokonalé ráno na nedokonalej Kozej ulici, ktorá o to viac pre mňa osobne znamená. O chvíľu mi neďaleko začína desing thinking workshop s inšpiratívnou Magdalénou, UX dizajnérkou, a tiež mojou spolubojovníčkou v Mini Tech MBA for Women. Navyše som práve odoslala debničku zelených jabĺk niekomu, kto to fakt nečakal. Ale o tom možno niekedy inokedy. Je utorok, deň môjho obľúbeného Mini Tech MBA for Women programu.

No alt text provided for this image

Tak bežne znejúce databázy v podaní Michala Barlu nemohli viac prekvapiť. Túto informačnú a dátovú nádielku budem rozdýchavať ešte dlho. Michal je nesmierne energický a entuziastický učiteľ na FIIT, ktorý sa venuje databázam už viac ako 7 rokov. Druháci na FIITke si musia prejsť, citujem, „týmto úplným základom a bežnou samozrejmosťou“, ináč to budú mať v IT ťažké.

Michal začína: „Určite ste všetci počuli o relačných databázach“. Po úsmevnej chvíľke absolútneho ticha dodáva: „Ide o jednu z najstarších IT vecí na svete“. Stále nič. Ticho pokračuje. Michalova vízia vtesnať 12 týždňov z FIIT semestra do našej 3-hodinovej lekcie začína.

Pomedzi vážne znejúce pojmy ako MySQL, MariaDB, Oracle DBMS, DB2, či PostgreSQL pašuje Michal top neformálny slovník. Príbehy o tom, ako sú databázy divoké personality a vedia človeku vynadať, alebo označenie DataGripu „veľkým molochom“ a vysokú úroveň abstrakcie „killer fičúrou“ je dokonalé samé o sebe.

Z edukatívneho pohľadu si treba odniesť, že databázy sú platené a neplatené a že sú relačné a nerelačné. Tie relačné sú tradičné a vyvinulo ich IBM v 70tych rokoch. Aktuálne potreby na extrémne objemy a rýchlosť rôznorodých dát vytvorili tlak na vytvorenie nového „nerelačného“ databázového systému. A ten ako každá vec, má svoje výhody a nevýhody a nie je úplne univerzálne použiteľný. Preto sa zvykne kombinovať. Dôležité je zapamätať si, že tie nerelačné (NoSQL) fungujú na viacerých serveroch a musia sa podriadiť CAP teoréme, kde P je „Partition tolerance“ a to je must vlastnosť. Ku kompromisu dochádza medzi C consistency a A availability. Biznis hovorí, že obetujeme konzistenciu.

Počas tejto lekcie sme si zahrali aj praktickú databázovú hru. Zistili sme, čo si servre myslia o sebe, keď príde k prerušeniu spojenia („ten druhý zomrel, už som tu len ja sám“) a tiež ako to je vlastne s tými letenkami a overbookingom o 10%. Áno, reálne, je to tak. A stále sa to tým leteckým spoločnostiam oplatí. Matika. A obetované C v CAP theorem.

Múdrosti z lekcie:

💡 V IT naivné riešenia nefungujú

💡 „Libka“ je IT skratka pre library

💡 Gigabajty dát nechcite mať v pamäti (RAM), bolo by to sakra drahé… a keď vypnú prúd, tak ešte viac 😁

💡 SQLite – skrytá (vstavaná) databáza, s ktorou denne robíme asi všetci. Nachádza sa totižto napríklad aj v smartfónoch, ak používame appku chrome alebo firefox

💡 Pre jeden problém zaručene existuje viacero modelov/spôsobov, ako ho vyriešiť

💡 Keď dovolíte ľudom, aby niečo sami zadávali, zarobíte si na riadny prúser v databáze. Lepšie to funguje, ak si ľudia vyberajú z možností.

No alt text provided for this image

Musím dodať, že ani o 21:00 nebola na lektorovi Michalovi badať žiadna únava, iba neustála energia a chuť odpovedať na naše otázky. Michal, gratulujem, bol to jeden z TOP výkonov semestra!

PS: Mini Tech MBA for Women je nielen o technológiách ale aj o nových kamarátstvach, známostiach, alebo proste biznisovo povedané, o nových ľuďoch z kategórie „kontakty“. Neoceniteľná vec na Mini Techu. Ďakujem Magdi, kreatívny workshop bol famózny. Odporúčam sledovať Habitalabe.co a tiež človeka, ktorý sa zaoberá aj AI, Juraja Rosu.

PS2: Mimochodom, viete aký je rozdiel medzi dvojbajtovým a štvorbajtovým integerom? 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *