My sa pythona nebojíme! Workshop programovania s Evkou Klimekovou

Mini Tech MBA for Women 2019 – WORKSHOP #1

Je neskorá hodina, pondelok večer, a ja netrpezlivo hypnotizujem rúru, nech už konečne dopečie. Každý, kto kváskuje vie, že časový pokoj je pre bezproblémový rast chlebíkov to najdôležitejšie. Voľnú chvíľu využívam na napísanie pár riadkov o tom, ako mi teraristicky znejúci workshop s hadmi zabral celú sobotu, ktorú bežne venujem pokojnému pečeniu chlebov.

Samozrejme, to sa ani trošku nechcem sťažovať. Práve naopak. Poslednú sobotu sme totižto mali v programe Mini Tech MBA for Women prvý celodenný workshop, ktorý bol venovaný programovaniu v Pythone.

Nezainteresovaný človek by si ťukal na hlavu, prečo som sa dala ešte okrem tech kurzu aj na chovanie hadov. Našťastie, toto je celkom iný Python 😊 Múdry, presný, jasný, logický a aj celkom priateľský. Aktuálne jeden z najobľúbenejších a najviac používaných programovacích jazykov vôbec. Zoznámte sa.

Pedagogička a garantka kvality programu Mini Tech MBA for Women, Evka Klimeková, nám spolu s dátovou analytičkou Barborkou Marečákovou a Gabrielom Klimekom, postupne odtajňovali programovacie slasti a strasti v Pythone.

Dozvedeli sme sa, že aj IT-čkári majú radi humor a zakladateľ tohto jazyku pomenoval svoj najnovší vynález podľa obľúbenej komediálnej skupiny Monthy Python. Python napísal Guido van Rossum a ako to už býva v IT kruhoch bežné, Guido sa počas jedných Vianoc doma nudil a len tak mimochodom vytvoril budúci najobľúbenejší programovací jazyk na svete. Jazyk, ktorý má vlastné funkluby, asociácie, eventy a extrémne silnú globálnu komunitu. A to sa stále nebavíme o žiadnej grafikou a adrenalínom nadupanej online hre. Ale o P R O G R A M O V A C O M  J A Z Y K U.

Na Slovensku funguje občianske združenie SPy, ktorá s našou Evičkou robí okrem teraristických hobby krúžkov a veľkého podujatia pre chovateľov hadov „PyCon SK“ aj iné, veľmi záslužné činnosti. Napríklad tvoria edukačné materiály pre učiteľov na podporu programovania a práce s hardvérom na základných a stredných školách. Čeknite Učíme s hardvérom, ide im to výborne!💪

No alt text provided for this image
Účastníčky Mini Tech MBA poctivo programujú

Pre mňa bola táto sobota výnimočná. Zaspomínala som si na časy až príliš dávno minulé, keď som „kódila“ v Pascale a na maturite som to dala s prehľadom s vyznamenaním. Programovanie ma úprimne baví. Hľadanie logiky a následná úspešná realizácia je veľmi motivujúca a uspokojivá. Samozrejme na medziproces plný nefungujúcich algoritmov a lúštení eror hlášok netreba zabúdať. V Pascale si takto jasne a dobre písané eror hlášky nepamätám. Rozmýšľam, či tam vôbec boli 😅

Každopádne sme si okrem základných kapitol programovania potrénovali mozog aj geometriou a rôznorodými vzorcami a skoro, ale skutočne len skoro, sme nakreslili veľkonočného zajačika pomocou Pythonu. Na toho má však copyright iba Evka.

Po celodennom workshope, na ktorom sa skutočne slasti striedali so strasťami, sme mali tímovú aktivitu, zameranú na komunikáciu a stres manažment. Zahrali sme si escape room, ktorá prišla vďaka Simone Socratousovej priamo za nami. Každý, kto pozná princíp escape room vie, že to nie je len zábava, ale aj stres, časový tlak, túžba „prežiť“ a v našom prípade túžba vyhrať. Hrali sme 3 tímy proti sebe a bola to skvelá bodka za programovacou sobotou. Už teraz sa teším na ďalší workshop, v programe nás čakajú ešte dva.

No alt text provided for this image

PS1: Po 10-tich minútach pečenia chlebov na 250 stupňov som s hrôzou zistila, že som ich (premiérovo) zabudla vyložiť z ošatiek a veselo som ich zapekala. Jeden chleba to prežil, druhý to žiaľ úplne nedal. Osud ošatiek nechám na Vašu fantáziu. Radšej. Ponaučenie: pred polnocou sa má spať, nie piecť.

PS2: Evka Klimeková je pre mňa stelesneným top pedagóga. Aj napriek tomu, že je veľmi mladá, ide z nej pokoj, trpezlivosť, prehľad a veľká túžba zlepšiť situáciu na školách a pomôcť nielen študentom v ich štúdiu, ale aj ostatným učiteľom na ich celoživotnej misii. Povolanie učiteľa je totižto poslaním na celý život. Veľmi mi pripomína moju Mamu a Otca, obaja sú prototypmi takéhoto typu učiteľov a mojimi veľkými vzormi. Evka, držím ti palce, ideš do toho! 😊

PS3: Takto sa u nás doma kváskuje ❤

Takto sa kvaskuje u nas doma ❤