👩‍🎓 Od baletu k umelej inteligencii

Ela Dekánková

Vzletné dievča s umeleckou dušou, amatérska baletka, ako talent začala v 23 rokoch štúdium operného spevu, a v 30tke vyzrela do sveta technológií. Dnes riadi Ela Dekánková PR stratégiu pre Huawei a lieta v  “business casual” po Európe.

Ako sa v živote ženy udejú takéto prevraty? A prečo? Dnes entuziasticky píše a rozpráva o IT,  kryptomenách či umelej inteligencii.

Aká bola tvoja cesta k týmto témam?

Tancovať, spievať, organizovať umelecké haluze. Toto ma napĺňalo. Štúdium na Fakulte managementu bola ale praktická záležitosť. Po vysokej škole som sa vrhla na ďalšie štúdium – operného spevu. Keďže som už mala svojich pokročilých 23 rokov, a moji rodičia zdravo usúdili, že je načase živiť sa, začala som popri škole pracovať.

Písala som. Najskôr ako brigádnik, potom adhoc niečo pre moje umelecké kruhy, neskôr to narástlo na vlastnú PR agentúrku. Venovala som sa rôznym témam, pre rôznych klientov. Dlhodobejšie ochorenie ma však odstrihlo od tanca aj spevu, tak som sa vrhla do práce, ktorá mi vtedy išla. PR – public relations.

Tak si mohla byť spokojná, že v niečom si dobrá, že máš na čo presedlať.

Mala som ale pocit, že som dobrá v niečom inom. Ťahalo ma to k dátam a programovaniu. Ako dieťa som robila matematické olympiády, matematické hádanky..,  na výške ma bavila analytika, matika a spracovanie dát. Bola som si vedomá, že mám dosť silnú logiku a analytiku a vzťah k číslam, čo v tom svete malého agentúrneho biznisu človek veľmi nepoužije. Začal mi byť svet PR malý. Nebolo veľmi kam intelektuálne rásť.

Keď niečo hľadáš, ale presne nevieš čo. A  ono to príde. Bolo to takto?

A neskutočne dobre načasované. Do týchto mojich úvah sa mi ozvala bývalá spolužiačka Mirka Rusnoková, že rozbieha taký startup. Bol to pilot vzdelávacieho  projektu Mini Tech MBA  pre ženy.

A tak som sa popri práci vložila do trojmesačného vzdelávania. Nezostalo pri nadšení z hodín programovania, ku ktorému som sa po rokoch konečne dostala.  Na rôznych eventoch a konzultáciách v rámci programu som sa stretla s ľuďmi, ktorí ma veľmi posunuli. A bolo to tým mojim želaným smerom.

A zmenila si prácu?

Nie je to hop alebo trop. Staviam stále na mojej skúsenosti z PR, copywritingu, ale začala som sa špecializovať na IT a cítiť sa v ňom sebaistejšie.

Ako účastníčka kurzu Mini Tech MBA  som dostala príležitosť zdieľať pracovné miesto v  ITčkovom coworkingovom centre Progressbar. Keďže som žena, a tých majú stále v tom IT svete málo, dostala som dokonca  50% zľavu na priestor:) špeciálne v Progressbare stretnete komunitu ľudí od kryptoprojektov, kóderov, po etických hackerov… Tieto neformálne vzťahy vám pomôžu dostať sa do matrixu, hýbať sa v tech slovníku. Aj keď ste spolu na obede, hovoríte o veciach “ k veci”, a zasa len máte možnosť nasávať. Keď som si robila domácu úlohu z programovania a zasekla som sa pri nejakom kóde, stačilo osloviť “týpka” z vedľajšieho stola. Veľmi užitočné vzťahy.

Dnes už ale nenosíš svoj laptop do Progressbaru, ale sedíš v Digitalparku

Áno. Aj  vďaka vzdelaniu v Mini Tech MBA som dostala ponuku od spoločnosti Huawei a dnes pracujem pre túto značku. Mám veľkú slobodu, čo je pomerne paradoxné, keďže ide o korporát a ešte čínsky, ale aj veľkú zodpovednosť. Ten základ, čo zo softvéru a hardvéru viem, mám z lekcií Mini Tech MBA a momentálne mi to pomáha viesť erudovanejšie debaty s kolegami a novinármi. Len si ešte musím doštudovať tranzistory na mikročipoch:)

Tvoje pracovné/srdcové ambície? Čo by si chcela robiť, keď budeš veľká?

Chcela by som sa dovzdelávať v programovaní, začať robiť možno ako testerka, a ďalším krokom bude dostať sa do projektového manažmentu v IT.

A predstava o  tvojej “materskej” ?

Nedovolím si mať jasnú predstavu. Vidím to s pokorou. Dopredu nemôžeš vedieť, ako náročné bude  bábätko a ako to budeme zvládať . Ale čisto teoreticky – myslím, že práve toto obdobie môže byť tým, kedy sa budem ďalej vzdelávať, chodiť na kurz, naučím sa konečne poriadne programovať a nebude nado mnou nejaký morálny tlak, že nemám seriózny príjem. To sa počas materskej toleruje, že? 

Článok bol prevzatý z portálu rodinka.sk.

Previous
Previous

Dobrý programátor musí byť dostatočne lenivý