Prestaňme sa tváriť, že technológie sa nás netýkajú

Adela Zábražná

Adela Zábražná je príkladom toho, že aj po štúdiu v zahraničí sa oplatí prísť späť. Magisterský titul získala na prestížnej univerzite v belgickom Leuvene v obore verejná politika. Dnes je výkonnou riaditeľkou aliancie SAPIE, ktorá združuje od začínajúcich start-upov, cez pokročilejšie scale-upy, až po lídrov inovatívnych firiem na slovenskej scéne – vrátane spoločností Google Slovensko, ESET či Pixel Federation. Mini Tech MBA v spolupráci s Websupportom Adelu vyspovedal o tom, či sú ženy geneticky menej technicky zdatné, alebo je to len mýtus.

Vypočujte si celý podcast z eventu: http://bit.ly/2FZw2sH

Ako vnímaš postreh, že ženy nie sú dostatočne geneticky vybavené v technických zručnostiach ? 

U nás doma je to práve naopak. Moja mama pomáha otcovi s nastavovaním appiek. Je to skôr kultúrny stereotyp, ktorý veľmi silno vnímame. Napríklad ženy majú väčší cit pre dizajn, a preto by podľa tejto genetickej predispozície mali byť lepšie dizajnérky a UXáčky. 

Dávajú nám práve takéto príklady, že ženy nie sú dostatočne zdatné pre IT, už v škole ? 

Áno, aj v škole nás viedli k tomu, že tento obor je pre chlapcov a tento naopak pre dievčatá, avšak som rada, že dnes existujú organizácie, ktoré toto presvedčenie búrajú.

Zbúrala si tento mýtus už pri štúdiu a študovala si technický obor ? 

Paradoxom je, že ani dnes neviem nakódiť ani jeden riadok. Vyštudovala som ekonómiu a medzinárodné vzťahy. Magisterský titul som získala na univerzite v belgickom Leuvene v obore verejná politika. Následne po škole som sa odsťahovala do Prahy a pracovala som v consultingovej agentúre, kde som robila poradenstvo pre verejný sektor. Po návrate z Prahy som chcela ísť do verejného sektora, avšak viac ma zaujalo SAPIE, v ktorom dnes pôsobím ako výkonná riaditeľka. 

Opíšeš nám prosím viac prečo SAPIE vzniklo a čo si pod ním môžeme predstaviť ? 

Sme združenie, ktoré prepája inovatívnu ekonomiku na Slovensku. Kedže vznikali nové startupy, avšak nebol nik, kto by ich združoval, vytvorila sa aliancia SAPIE. Jedným zo zakladateľov je Michal Truban, zakladateľ Websupportu či Michal Meško, zakladateľ Martinusu. 

Čo je tvojou náplňou práce ? 

Moja agenda je naozaj veľmi rôznorodá, keďže náš tím sa skladá z dvoch ľudí. Starám sa o účtovníctvo, sociálne siete, partnerstvá a občas zastávam aj pozíciu sťahováka :D. Jednoducho všetko, čo je potrebné pre rast firmy, musím urobiť a zapájať sa. 

Si Tech Savvy ? 

Považujem sa za woman “around” tech a nie woman “in” tech. Zaujímam sa o technológie a je pre mňa kľúčové im rozumieť. Keďže som IT neštudovala, musím si o nich naozaj veľa čítať aby som im porozumela. 

Zaujímaš sa aj o inovácie spojené s verejným sektorom, kedže si študovala verejnú politiku. Čo ťa na nich najviac láka ? 

Všetci máme ešte čerstvo v pamäti zákon GDPR. Myslím si, že je veľmi dôležité predkladať inovačné návrhy práve do verejného sektora. Technológie sa veľmi menia a naša legislatíva nejde priamo s nimi, ale zaostáva. Digitálny sektor na Slovensku však tvorí dvojnásobok HDP oproti kultúre či poľnohospodárstvu. 

Vieš kam sa bude digitálna ekonomika uberať ? 

Je skvelé, že digitálna ekonomika už nie je vnímaná len ako IT, ale sú do nej zahrnuté viaceré odvetvia. V dnešnej dobe je každý podnik značne ovplyvnený digitalizáciou. Predpokladom je, že do roku 2030 bude pätinu HDP tvoriť práve digitálna ekonomika. Podľa štatistík tvoria už 17 percent IT špecialistiek práve ženy. 

Kam sa hýbu partnerské firmy SAPIE ? 

Firmy v SAPIE sa sústredia momentálne na to, aby mali dostatok ľudí a expandovali aj do iných krajín. Momentálne na Slovensku chýba okolo 10 000 IT špecialistov/iek. Firmy už teraz dbajú pri prijímaní najmä na soft-skills. Hard-skills, ktoré daný záujemca nemá, ho za pár mesiacov doučia. Soft-skillový background a záujem učiť sa, je pre firmy cennejší ako znalosť programovania. 

Ako sa ženy môžu dostať na vysoké IT pozície ? 

Najjednoduchšie je prísť cez iné pozície, ktoré sú prepojené s IT, ale nie sú hard-skillovo zamerané na umelú inteligenciu či programovanie. Práve cez pozície ako špecialista na digitálny marketing či sociálne médiá, sa ženy naučia žargónu IT. Dôležitým faktorom je odvaha a chuť učiť sa. IT dnes naozaj nie je len o programovaní. Nedávno som mala pekný rozhovor s jednou z vašich súčasných študentiek programu Mini Tech MBA, ktorá je právnička a špecializuje sa na inovácie v práve.

Nedávno vyšiel vo Forbese článok o ďalšom projekte, ktorého si zakladateľka, Trust Women. Vieš nám povedať o čom Trust Women je ? 

Je to projekt, ktorý spája inšpiratívne ženy na Slovensku z rôznych oblastí, ktoré sa snažia o to, aby naozaj bola rovnováha v kariérnych možnostiach medzi mužmi a ženami. S Trust Women organizujeme rôzne networkingové večery, diskusie či prednášky, ktoré ich povzbudia, prepoja a motivujú. Samozrejme si navzájom pomáhame aj v kariérnej rovine a prepájame svoje projekty a biznisy. 

Prijímate aj nové členky ? 

Samozrejme, Trust Women je otvorená skupina, do ktorej môže prísť každá žena. Môžete sa pridať do našej Facebookovej skupiny, kde zdieľame všetky novinky a najbližšie akcie. Tento týždeň budeme diskutovať na tému: Ženy v politike, čo vnímam za naozaj veľmi podstatnú tému práve pri súčasnej situácii. Ste srdečne pozvaní. 

Je Trust Women aj pre mužov ? 

Áno, sme otvorená skupina a prijímame aj mužov, avšak zatiaľ sa nás celkom boja  

Máte veľmi zaujímavý newsletter, kde pridávaš nové trendy v technológiách naozaj vtipnou formou. 

Áno, raz do mesiaca píšem newsletter s novinkami a trendami v IT. Naposledy o tom, ako v Dánsku vytvorili pracovnú pozíciu technologického diplomata, ktorý z medzinárodnej diplomacie prešiel na najväčšie technologické giganty, ktoré tvoria viac HDP ako niektoré štáty. 

S čím sa chcete v SAPIE posunúť ? 

Viac ľudí do newslettera  ale nie, rozhodne viac inovácií na Slovensku.

Ďakujeme, Adela, za inšpiratívnu diskusiu. Bolo to veľmi príjemné dozvedieť sa, že inovácie na Slovensku sa hýbu vpred, a že ženy majú dvere do IT naozaj dokorán otvorené. 

Previous
Previous

🎙️ Prestaňme sa tváriť, že technológie sa nás netýkajú (Adela Zábražná, SAPIE)

Next
Next

4 príbehy ako dôkaz, že IT vedomosti naštartujú kariéru