Zo zákulisia dátovej analytiky

Maria Sandorova

Rozmýšľate, ako nasmerovať svoj biznis k lepším zárobkom, vyššej efektivite, či novým príležitostiam? Predstavte si oblasť, v ktorej sú odpovede aj na zložité otázky vzdialené vždy len pár klikov. Vitajte vo svete dátovej analytiky a Business Intelligence, v ktorej je Mária Šándorová skutočnou špecialistkou.

Po doktoráte z aplikovanej matematiky pôsobila na pozícii SAP Treasury & Risk Consultant, kde sa zaoberala analýzou financií a trhu. Po tejto skúsenosti sa rozhodla orientovať na Machine Learning a Big Data v EMARKu, firme, ktorá je na Slovensku, Česku a Maďarsku jednotkou na trhu v Business Intelligence a dátovej analytike.

Ako Mária naberala skúsenosti, vypracovala sa na pozíciu Head of Product Development. V súčasnosti vedie špecializovaný tím zameraný na vývoj a dizajn produktov prevažne na platforme Qlik, ktorá je rekordnou platformou vo svete BI. Okrem toho sa podieľala aj na vytvorení špeciálneho produktu EMARK Mole, ktorý identifikuje osobné a citlivé dáta aj v neštrukturovaných zdrojoch a posudzuje dokumenty s ohľadom na ich GDPR relevanciu.

V blogu sa dozviete:

  • Čo znamenajú pojmy Big Data, Data Analytics a Machine Learning

  • Akú firemnú kultúru má EMARK a Inphinity

  • Ako sa dá prepracovať z konzultantky na Head of Product Development 

Vypočujte si celý podcast

Mária, stretávaš sa aj ty s výrokom: „Nie som technický typ?“

Mala som pripravenú odpoveď, ktorú som ti na to chcela dať, ale keď sa nad tým zamyslím, uvedomila som si, že to viac používam, ako počúvam. 

OK. Takže sama, ako žena pôsobiaca v IT, pracujúca s IT špecialistami, sama niekedy o sebe povieš, že nie si technický typ?

Áno, presne.

Prečo si myslíš, že to používaš resp. prečo si myslíš, že ľudia vôbec niečo takéto povedia? Chcú sa obrániť alebo sa hanbia za úroveň technických zručností a vedomostí, ktoré majú? 

Podľa mňa to, či niekto je alebo nie je technický typ, je extrémne všeobecné vyjadrenie, pretože ak si vezmem to, že ja som od malička mala veľmi rada matematiku a veľmi rada programujem – tak v tomto smere som technický typ. Ale som človek, ktorý keď robil vodičák a policajt sa ho opýtal: „Slečna a vy viete ako funguje motor?” Tak som sa naňho pozrela a odvetila nie. Takže čo sa týka tohto smeru, tak nie som technický typ. A keď to používam ja sama, buď v nejakej komunikácii s našimi „ajťákmi“, tak to podľa mňa používam presne tak, ako si povedala – nie ako argument, ale ako spôsob, akým povedať bodka. Amen. Nediskutujem. Pomôž mi s tým, nie som technický typ.

Aký je teda tvoj vzťah k technológiám? Už sme troška načrtli, že programovanie ťa baví, mala si rada matematiku. Skúsme ísť od začiatku – ako si vyrastala a ako si si tento vzťah vytvárala?

Fúú, máme dve, tri hodiny?  Pokúsim sa to skrátiť. Ako som povedala, ja som od malička mala veľmi rada matematiku, bola som dieťa, ktoré malo veľmi rado školu. Tiež som chodila na rôzne súťaže a krúžky. Hrala som v divadle, maľovala som, písala som básne, bola som moderátorka. Takže ja som skúšala všetko možné, a potom, keď som sa na strednej škole mala rozhodovať kam ďalej, samozrejme, každý rok som chcela ísť niekam inam – psychológia, ďalší rok architektúra, ďalší – budem asi učiteľka, a potom, keď som musela už odovzdať prihlášku, tak vyhrala moja zvedavosť a láska k matematike, takže som išla študovať matematiku. Nesmerovala som priamo k technológiám, ale dostala som sa k nim v podstate cez matematiku.

Takže vyštudovala si tu v Bratislave na Univerzite Komenského. Druhý stupeň ti nepostačil a išla si ešte na doktorát, je tak? 

Áno, som RNDr. Ešte by to bolo kam posúvať, ale tak – možno raz. 

Takže aplikovaná matematika. Keď sa pozrieš spätne na tvoje štúdium, vedela by si vyhodnotiť, ako ťa to pripravilo na súčasnú kariérnu cestu? 

Čo sa týka môjho štúdia, tak môžem zaručene povedať, že to vôbec nesplnilo moje očakávania keď som nastupovala na vysokú školu. Čakala som, že sa naučím rôzne matematické metódy  – dnes by som to nazvala neurónové siete a machine learning, algoritmy a podobne. To sa tak úplne nestalo, ale aplikovaná matematika, resp. štúdium na tejto škole ma naučilo nezľaknúť sa, že dôkaz má tri A4, a treba ho pochopiť a naučiť sa. Naučilo ma nezľaknúť sa veľkých výziev, myslieť štrukturovane. Určite ma štúdium naučilo rozmýšľať analyticky a to je najväčšia devíza, akú vám vysoká škola môže dať. Ak sa niekto zamýšľa, či ísť technickým smerom na vysokú školu, tak podľa mňa, aj keď predmet ako taký vás úplne neláka, vysoká škola vám vie dať oveľa viac, ako len jadro toho predmetu. 

Jednou z možností, ktorú si spomínala, bolo aj učiteľstvo. Neuvažovala si aj nad akademickou cestou? 

Zvažovala som, dokonca, keď som končila tretí ročník tak som chcela robiť cvičiacu, ale boli tam nejaké problémy s tým, že bolo potrebné mať pedagogické minimum, a to mi nesedelo s rozvrhom. Takže, oficiálne som neučila, neoficiálne som doučovala.  

Kam teda smerovali tvoje prvé pracovné kroky?

Prvé pracovné kroky smerovali už v treťom ročníku počas školy do Slovakodata Academy, čo je úplne skvelý program, ktorý bol práve o tom– zobrať študentov z vysokých škôl a ukázať im čo je to program SAP. Takže oni ako firma, ktorá implementuje rôzne oblasti SAPu, sa rozhodli ukázať študentom vysokých škôl čo je SAP. Ich najlepší ľudia nás školili a následne si spomedzi nás vybrali tých najlepších, svojich ďalších konzultantov, ale aj tých, ktorých si nevybrali mali extrémne pridanú hodnotu v tom, že vedeli čo je SAP, vedeli ako sa v ňom pracuje, vedeli, na čo všetko sa dá využiť a už to bola ďalšia skúsenosť navyše a už počas vysokej školy to bola ďalšia časť do životopisu. 

Takže tvoja prvá pracovná pozícia, čo konkrétne obnášala, čo si robila? 

Učila som sa. 

Učila si sa a ešte ti za to aj platili? 

Bolo to štipendium, ktoré si bolo potrebné odpracovať aj nejakou brigádou. Takže v rámci toho som robila napríklad aj testerku na rôznych projektoch, ale tiež som robila aj first line support, takže som dvíhala telefóny rôznym Indom a iným zahraničným zákazníkom, evidovala ich požiadavky a distribuovala ich na konkrétnych konzultantov, ktorých sa týkali. 

Vedela si si už v tom čase povedať, čo z toho ťa najviac baví alebo ktorým smerom by si sa ďalej chcela uberať? 

Keď som tam nastupovala, tak môj veľký psychický problém bol ten, že mi na MatFyze všetci rozprávali o tom, ako pôjdu robiť do banky. Akože klobúk dolu samozrejme, v banke niekto robiť musí, ale ja som sa tam skutočne nevidela. Slovakodata Academy bola úplne skvelá vec. Ja som tam zostala potom robiť aj ako konzultant. Práve tam sa mi vyjasnilo, že chcem robiť niečo analytické, chcem robiť niečo technické, ideálne aj písať nejaké algoritmy a skripty a podobne. Zároveň by som sa chcela aj rozprávať so zákazníkmi a pomáhať im s problémami a ukazovať im možnosti, ktoré im technológie dávajú. A takýchto pozícií na trhu nie je veľa. Vo svojej podstate je to iba konzultantská pozícia, ktorú môžeš robiť vo viacerých firmách. Takže sa mi týmto smerom vykryštalizovalo, čo chcem asi robiť, a keď som si potom následne hľadala prácu a zvažovala, kam sa posunúť ďalej, tak som opäť prešla do konzultantskej pozície, ale s iným nástrojom.

A už vtedy ti niečo hovorili pojmy machine learning a dátová analytika?

Neviem, či ma ľudia z MatFyzu pochvália, ale asi nie úplne.  

Tak kedy to prišlo? Bolo to v čase, keď už si sa blížila k veľkému kariérnemu kroku smerom k EMARKu?

Úprimne povedané, to bolo asi až v EMARKu. Čo sa týka dátovej analytiky, tak určite áno. Čo sa týka machine learningu – ono tak nejak sa ten pojem vtedy ešte nepoužíval. Takže tie metódy, ktoré pod to spadajú som sa naučila a nejakým spôsobom som o nich mala prehľad už na vysokej škole. Nenazývala som to machine learning a už vôbec nie neurónové siete a AI. Takže to, ako tieto metódy fungujú v bežnom svete, som zistila až v EMARKu.

A prečo si sa rozhodla ísť do EMARKu, čo bolo najväčším lákadlom, čo sa ti na EMARKu páčilo?

Veľké množstvo príležitostí a ľudia. Ľudia, pretože, kohokoľvek som tam stretla, bez ohľadu na to, či to bola Miška, s ktorou som mala pohovor, alebo to bol CEO firmy, alebo to bol hocikto na chodbe, tak tí ľudia mali obrovské množstvo energie. A mňa to tam prosto priťahovalo. 

A vedela by si nám vysvetliť tak v skratke, čo vlastne EMARK robí?

EMARK je už osemnásť rokov na trhu. Implementuje zákazníkom nástroj, ktorý sa volá Qlik, ale nie je to o tom, že im spraví inštaláciu a next, next, next – yeeah, funguje, môžete používať, ale reálne vytvára a buduje projekty pre zákazníka, šité na mieru tak, aby zákazníkovi pomohli vyriešiť problém, ktorý sa týka dát, rozhodovania na základe údajov a podobne. 

Jedná sa vždy o unikátne riešenie pre klienta alebo je niečo, čo viete aplikovať univerzálne, a potom až staviate na niečom takom unikátnom?

Mala by si byť v našom vizionárskom teame, pretože to je myšlienka, s ktorou sme sa nejakú tú dobu už pohrávali. Donedávna to bolo o tom, že pre každého klienta sa stavalo unikátne riešenie, ktoré mu bolo šité na mieru. Samozrejme, využíval sa knowledge a skúsenosti z predchádzajúcich implementácií od iných klientov. A keď má firma už takmer dvadsať-ročné skúsenosti, presne to vedie k tým myšlienkam –  tak ale tie riešenia nie sú až také rozdielne, proste tie základné veci, ktoré zákazníci riešia sú často veľmi rovnaké. Preto vznikol náš portál inphinity.app, ktorý bol oficiálne ohlásený minulý pondelok, takže máte úplne čerstvú novinku zo sveta technológií. Je to portál, na ktorom sú zavesené v podstate takéto riešenia a zákazníci ich vedia priamo využívať. Takže je to spôsob, akým vybudované riešenie vieme dať na portál. Predstavte si Apple Store, kde si môžeme prescrollovať, ktoré appky sa vám páčia, ktoré pre vás môžu mať pridanú hodnotu a kúpite si ich, tak isto na inphinity.app sú riešenia pre dátovú analytiku. A to je extrémne vizionárske a unikátne riešenie.

Ešte sa trošku vráťme k tej tvojej prvej pozícii, pretože ty si neprišla do EMARKu ako Product Developerka alebo už vôbec nie ako Head of Product Development, ale prišla si ako konzultantka. Aká bola táto rola? Čo ste napríklad konkrétne vedeli pre klienta priniesť?

 Ja som po dvoch mesiacoch od nástupu do EMARKu, dostala prideleného jedného dosť veľkého klienta. V podstate som mala uňho projekty na starosti najbližší rok a pol a prebiehalo to asi tak, že oni povedali, čo potrebujú vyriešiť, akú majú potrebu, my sme sa na to nejakým spôsobom pozreli, zanalyzovali. Oni nám dali k dispozícii svoje dáta – toto je to, čím to chceme riešiť a my sme v podstate navrhli, ako by sme to pre nich vedeli riešiť, a či by im to mohlo pomôcť. Nachádzame sa vo finančnom sektore, takže v podstate nám dali k dispozícii extrémne množstvo svojich údajov, aby som hovorila o niečom konkrétnom, povedzme výmenné kurzy. Vďaka tomu, že my sme sa k tým dátam dostali, pozreli sme sa na ne ako dátoví analytici. Veľa zákazníkov si myslí, že potrebujem vyriešiť toto, chcem vidieť, aký je vzťah medzi mojimi ziskami a predajmi banánov. Ale neuvažujú o tom, že tie dáta, ktoré na to majú nie sú kompletné, že je ich strašne málo alebo nie sú kompletné, chýbajú tam celé roky, tak ako sa z toho dá niečo odvodiť? Alebo sú to dáta, ktoré nie sú vôbec vhodné na ten typ otázky, na ktorú oni hľadajú odpoveď. A v prípade práve týchto výmenných kurzov sme sa dostali k tomu, že oni majú tri druhy výmenných kurzov, ktoré sa samozrejme líšia a rôzne oddelenia, používajú rôzne výmenné kurzy. A nikto o tom nevedel. Takže extrémne pridaná hodnota – zjednotili sme im zdroj údajov, a zrazu, začali všetci používať rovnaké čísla, rovnaké kurzy, a aj rovnaké dáta. Už to nebolo o tom, keď sa baví človek z controllingu s človekom z účtovníctva, tak jeden povie, že ja mám výsledok dvetisíc a druhý povie, ja mám výsledok dvetisícpäťsto, ale môj je ten správny, nie môj je ten správny. Takže extrémne pridaná hodnota týchto projektov, ktoré sa robia na mieru pre zákazníka, je práve v tom, že im vytvárame pohľad na to, aké sú ich dáta, pomáhame im ich upratať a hľadať v nich pridanú hodnotu. Samozrejme, potom nasleduje ďalší krok implementácie – nad očistenými, rozumnými dátami navrhovať a riešiť s daným klientom  – čo mu tie dáta vedia pridať, ako mu vedia pomôcť pri rozhodovaní a čo sú tie základné ukazovatele, ktoré by napríklad manager boardu mal vidieť.  

A čo môže teda firma spraviť, aby tie dáta mala kvalitné, ešte možno predtým, než prídete vy ku nim?

No, dávať si na to pozor.

Znamená to, že sa  tomu venuje jeden človek systematicky, jedno oddelenie systematicky? 

Ono je to podľa mňa ruka v ruke s tým, ako sa firma zväčšuje, pretože kým je firma malá, tak tie dáta vie mať pod kontrolou, pretože toto je jasný účtovný systém, tento je jasný dochádzkový systém a v rámci jedného systému, tie dáta nemajú až takú tendenciu byť „nešťastné.“ Nešťastné a špinavé. Zatiaľ čo keď sa firma zväčšuje a jedno oddelenie si povie, že my chceme na reporting využívať taký systém a iné oddelenie si povie, že my chceme iný systém, a pritom je niekde nejaké rozdelenie controllingu alebo samotný management, ktorý potrebuje tie dáta vidieť konsolidovane, tak to je presne ten bod, kedy vznikajú veľmi veľké nezrovnalosti. A to je ten moment, ktorému sa niekto musí venovať. A ak to nie je interný človek, tak skôr či neskôr to bude externý konzultant. 

Ako si sa po čase dostala k Product Developmentu ?

K Product Developmentu som sa dostala plynule, pretože v rámci toho, ako som robila tento projekt alebo tieto projekty u toho nemenovaného klienta, tak som raz vo vlaku z Bratislavy do Košíc, potrebovala vyhľadať všetku možnú dokumentáciu o spracovaní geografických údajov v nástroji Qlik, s ktorým my pracujeme. Samozrejme, vo vlaku bol úplne hrozný internet, takže prehľadávať niečo na vzdialenom serveri znamenalo, že každé dve minúty mi vypadne internet a odpojí ma to. Tak som si povedala, že mám Qlik – tak poďme na to. Spravila som algoritmus, ktorý zbehol raz, prečítal si všetky informácie na našom vzdialenom serveri. A ja som si potom offline vytipovala, ktoré súbory si budem chcieť pozrieť, keď sa dostanem na internet. To bola veľmi silná myšlienka, ktorú som potom prezentovala na najbližšom firemnom sharingu, kde ma technickí kolegovia vôbec nesklamali a povedali, že to nie je nič prevratné a takýto algoritmus by napísal každý. Súčasný technický riaditeľ mi povedal, že teda takých algoritmov sme už mali niekoľko, a že ich už kopu ľudí napísalo predo mnou, ale teda, super cvičenie, že si to spravila, fajn. Našťastie v tej miestnosti sedel jeden z majiteľov firmy, ktorému sa tá myšlienka tak veľmi zapáčila, že ju začal rozvíjať a drivovať ďalej. A vďaka tomu, že to on začal drivovať ďalej, tak sa tejto myšlienke začal venovať ďalší kolega, ktorý spravil algoritmus alebo teda program, ktorý číta obsah súborov. Keď sme to spojili, mali sme k dispozícii program, ktorý dokáže prečítať obsah všetkých súborov na nejakom mieste, na serveri vo vašom počítači, a zároveň, vám ich všetky pekne zvizualizuje, dá ich k dispozícii, aby ste ich mohli prehľadávať, aby ste si ich mohli kategorizovať a podobne. A keďže všetci vieme, čo je GDPR, neštrukturované dáta sú niečo, čo v rámci GDPR je extrémne veľký problém, tak tento nástroj bol ako stvorený pre GDPR. A to už zase kolegovia z marketingu a z obchodu a naši vizionárski majitelia veľmi dobre odhadli, že to bude tá vlna, ktorou môžeme tento produkt priniesť do sveta. 

Perfektné! Takže ste potom spoločne budovali tento váš vlastný produkt, ktorý sa interne nazýva “Krtko”?

Tento EMARK Mole je niečo, čo si už môžu objednať iné firmy, má vlastnú webovú stránku www.emarkmole.com, kde si viete pozrieť aj demo, ako ten program reálne vyzerá s danými dátami.

Čiže všetko ste to budovali v Qliku. Vysvetli nám ešte, čo všetko Qlik dokáže, aby sme si to vedeli predstaviť my, čo sme s Qlikom nikdy nerobili.

Všetko  povedzme, že Qlik je platforma, nástroj, ktorý má najdlhšiu históriu medzi lídrami nástrojov na data analytics a business inteligence. Je to v podstate platforma, kde si na jednej strane viete veľmi jednoducho natiahnuť svoje dáta, takže ak máte nejaký excel, spravíte drag and drop a natiahnite si to tam. On ich dokáže načítať a spracovať a extrémne jednoducho si dokážete nad týmito dátami spraviť vlastné analýzy, vlastné pohľady a podobne.

Povedz viacej, aké máte ambície s Inphinity? Pretože, keď sme sa pripravovali na tento dnešný event, tak si bola Head of Product Development v EMARKu a teraz si už v Inphinity. Pravdepodobne to bude niečo väčšie. 

Má to veľkú víziu. EMARK stále ostáva veľký svojou vlastnou veľkou víziou. Možno taká veľmi veľmi zostručnená časová os – ako vznikol teda vlastne Krtko, ako prvý produkt EMARKu, tak sme začali uvažovať nad tým, že s tak dlhoročnou expertízou, by sme sa možno mohli zameriavať aj na vývoj vlastných produktov. A tým pádom prišli majitelia firmy s myšlienkou, aby sme vytvorili samostatný produktový team, a to budú ľudia, ktorí už odovzdajú všetky klientske projekty, a začnú sa zaoberať a focusovať iba na vývoj nových produktov. Tak vznikol vlastne produktový team, čo je odpoveď na Tvoju predchádzajúcu otázku, kde som sa dostala do nejakej koordinačnej pozície. Tento produktový team sa volal EMARK Systems, pretože ešte stále to bol team, ktorý bol pod EMARKom, ako takým. Keďže sme prišli napríklad s touto úžasnou platformou, Inphinity. app, čo je v podstate spomínaný store pre riešenie na dátovú analytiku, tak samozrejme dáva zmysel, aby sme sa úplne oddelili, vytvorili si vlastnú identitu, ako produktový team. EMARK ostal stále naším dôležitým strategickým partnerom, ale v rámci vývoja produktov sa už tá cieľová skupina samozrejme mení. Našou cieľovou skupinou sú ostatní partneri, ktorým naše produkty pomôžu prinášať pridanú hodnotu ich vlastným produktom.

Čiže Inphinity je spinoff EMARKu, ktorý má globálny potenciál, tým že partnerov môžete mať v podstate kdekoľvek na svete.

Áno. Už na tom pracujeme.

Teraz sa spýtam, možno tak trošku provokačne – čo bude teraz s EMARKom? Z toho čo hovoríš, mám dojem, vy ako EMARK už nebudete musieť prichádzať ku klientovi. Klient si môže na Inphinity pozrieť appky, nájsť presne to, čo potrebujeme, kúpi si to, za možno nižšie peniaze a EMARK tým pádom nebude vôbec potrebovať  konzultantov. Alebo je tu nejaká nová cesta pre EMARK?

Vízia, že si každý  kúpi niečo na Inphinity je silná, ale zároveň vieme, že sú use cases, kde chce klient riešenie postavené iba uňho, ideálne na offline serveri lebo kvôli bezpečnosti a podobne. Takže tento trh podľa mňa stále existovať bude, aj keď bude možno menší. To, čo EMARK má, sú práve tí ľudia a takmer dvadsaťročné skúsenosti, z rôznych implementácií. Takže EMARK je práve ten partner, ktorý  bude vedieť vytvárať riešenia, ktoré budú môcť byť ponúkané cez platformu. 

Veľmi sa mi páči ako hovoríš, že ľudia v EMARKu prichádzali s inovatívnymi myšlienkami. Čím si myslíš, že to je? Že sa v EMARKu stretávajú ľudia, ktorí majú podnikateľský mindset a chuť prinášať inovácie?

Veľká zásluha patrí určite Miške, ktorá má na starosti náš hiringový proces, takže prvotný kontakt s ľuďmi zabezpečuje ona, ona si na nich tvorí už nejaký prvotný názor. Väčšinou ich nadchne, takže potom sa pokračuje ďalej v hiringovom procese. A čo sa týka toho, že možno priťahujeme takto zmýšľajúcich ľudí, tak čítam v súčasnosti knihu Ako funguje Google, je to veľmi dobrá kniha, odporúčam, aj keď čítam ju už tri mesiace lebo nemám čas. Bola tam spomenutá veľmi pekná teória, ktorá hovorila o tom, že „Smart Creatives“ – čo sú ľudia, ktorí majú aj trošku technické myslenie, aj kus biznisového myslenia, aj kus vizionára v sebe, veľmi často priťahujú podobne zmýšľajúcich ľudí. To si v podstate overili aj samotní „googleri,“ keď sa začal rozrastať Google, pretože k nim na pohovory začalo chodiť tak veľa podobne zmýšľajúcich ľudí, až sa presne začali zamýšľať nad tým, že to asi nemôže byť náhoda. A ono to asi nie je náhoda. Takže, keďže máme takto zmýšľajúcich majiteľov firmy a takto zmýšľajúce jadro firmy, snažíme sa všetci šíriť tú energiu ďalej, čo sa mi dúfam, aj trošku darí teraz.

Predpokladám, že ľudia s takýmto mindsetom sa aj stretli aj v uplynulých dňoch v Amerike, kde ste boli na obrovskej konferencii Qonnections. S akým cieľom ste tam šli, čo ste tam zažili a aké to celé bolo?

Bolo to úžasné, bolo to veľkolepé, bolo to americky nahopkané, takže keď to celé začínalo, tak CEO Qliku vybehol akčne na pódium, dobre že z neho nekvapkal pot a podobne. Možno to znie trošku vtipne, ale zažiť to fakt stojí za to. Človek je potom taký nahopkaný ešte niekoľko týždňov. Je to konferencia, ktorej sa zúčastňuje niekoľko tisíc ľudí a sú to ľudia priamo z Qliku, ktorí riadia a vyvíjajú Qlik ako taký. Je to množstvo ľudí, ktorí sú z partnerských firiem, ktorí pôsobia podobne ako EMARK, takže implementujú tento finálny nástroj zákazníkom. A samozrejme sa tejto konferencie zúčastňujú aj finálni zákazníci. Keďže tá konferencia má takéto veľmi široké obsadenie alebo veľmi široký záber a štandardne tam všetci vizionári a všetci podobne zmýšľajúci ľudia chcú byť, tak to bolo najlepšie miesto, kde sme mohli ohlásiť Inphinity.app, ako veľmi inovatívny projekt, s ktorým sme prišli. A spolu s ním sme ohlásili aj vytvorenie Inphinity, ako samostatne produktovej firmy, už s nejakým portfóliom produktov, nielen Inphinity.app a samozrejme sme načerpali veľa nových informácií a spoznali sa s mnohými novými ľuďmi. A snáď ich nadchli tieto naše produkty. 

Ja by som ešte veľmi rada načrela do témy, ktorá je teraz veľmi nosná – dátová analytika. Takže poďme si ešte povedať, čo za oblasť je tá dátová analytika ?

Pred pár dňami, kolega napísal do nášho spoločného chatu, že sa rozhodol,  začať blogovať o dátovej gramotnosti. Práve prostredníctvom tohto blogu chceme rozšíriť povedomie a naučiť ľudí ako sa kriticky pozerať na dáta. Kolegov prvý blog je vlastne introm do informatiky, kde veľmi pekne napísal, že v dnešnej dobe sú ľudia už v podstate roboti, ktorí majú prístup ku všetkým informáciám, pretože stačí vytiahnuť mobilný telefón. V dnešnom svete máme k dispozícii tak extrémne množstvo údajov, a nielen k dispozícii, ale my sme nimi úplne zahltení, aj keď nechceme, tak sa na nás zo všetkých strán valia dáta, že je enormne zložité, vyznať sa v nich. Podľa môjho názoru je dátová analytika práve tá oblasť, v ktorej sa ľudia snažia pochopiť dáta a nejakým spôsobom ich kategorizovať, zosumarizovať a očistiť a premeniť ich na informácie, ktoré iní ľudia môžu využívať. Napríklad, keď sa pozrieme na to, že ráno idem do roboty, tak si napríklad najprv pozriem v mobile, kde sú zápchy. Ale reálne tie dáta vyzerajú inak. To sú jednotky, nuly, alebo nejaké iné čísielka v tabuľkách, ktoré by mi nepovedali  nič a už vôbec by som sa podľa nich nevedela ráno rozhodnúť, či chcem ísť cez seneckú cestu alebo po diaľnici. Dátová analytika ich mení na použiteľné zdroje informácii.

A tie ďalšie? Big data?

Big data – veľmi pekné slovné spojenie, ktoré je podľa mňa extrémne vymyslené. Vymysleli ho ľudia, ktorí sa dostali na hranicu svojich možností a nevedeli spracovať nejaké množstvo údajov, a povedali, že už sú príliš veľké, tak ako keď niekto povie, že nie som technický typ. Proste bodka stačí, nepýtajte sa ma, tieto dáta už nespracúvam. 

Sú veľké, nespracúvané, hovorme im big data?

Presne. Ale toto slovné spojenie sa veľmi uchytilo a začalo sa používať, takže, ak by niekoho zaujímali nejaké definície a takéto veci, jedná sa nielen o veľké dáta, čo sa týka miesta, ktoré zaberajú niekde na disku, jedná sa aj o dáta, ktoré pribúdajú extrémne rýchlo, čiže väčšinou nejaké údaje z kamier, senzorov a podobne, sú príliš rýchle na to, aby ich štandardný systém vedel spracovať – taká hranica, toto už neviem, toto už sú big data.

Posledný pojem je Machine Learning. Ten je dnes už asi všade, veľa sa o ňom hovorí. Čo by sme o machine learningu mali pochopiť na úvod?

Ľudskou rečou – machine learning je program, ktorý niečo vypočíta, a keď mu poviete, že tu si spravil chybu, tak on zistí, kde všade to vstúpilo do výpočtu a naučí sa z tejto svojej chyby dať vám v budúcnosti presnejší výsledok. Ale nie je to jedna metóda, nie je to jeden algoritmus, je to extrémne množstvo metód a algoritmov, ktoré sa dajú využívať.

Ak sú tu nejakí ľudia alebo nás počúvajú nejakí ľudia, ktorí majú záujem sa v týchto oblastiach ďalej vzdelávať a zdokonaľovať – čo by si im odporučila?

Keď sa bavíme o machine learningu a takýchto veciach, určite odporúčam rôzne webové stránky, kde sa dá prihlásiť na kurzy, kúpiť si kurzy. V dnešnej dobe sa podľa mňa takýchto kurzov koná veľmi veľa aj lokálne, ako si spomínala – vy sami vrámci Mini Tech MBA ste spolu s EMARKOM organizovali workshop.

Pýtam sa to každej našej hostky – ako sa cítiš v IT svete ?

No, aby som ti trošku protirečila, v IT svete, v ktorom sa pohybujem ja, nie je až tak veľká presila chlapov oproti ženám. Málo kto tomu uverí, ale aj na vysokej škole, kde som študovala aplikovanú matematiku, nás bolo päťdesiat na päťdesiat. Takže, podľa mňa je to predsudok, ktorý ľudia majú, pretože takýmto spôsobom alebo takto, to kedysi vyzeralo. Teraz sa to už posúva výrazne ďalej, aj vďaka takým organizáciám, akú zastrešuješ ty. Takže podľa mňa, ak by som bola jediná vo firme plnej chlapov, tak je to trošku iné – nie som v takejto pozícii a s kolegami, ktorých mám, sa mi robí úplne perfektne, ale nemyslím si, že je to o tom, či sú chlapi alebo ženy.

Snažíš sa nejakým spôsobom podporovať ženy, aby objavovali tento svet ? 

Úprimne povedané sa začínam snažiť. Preto sme sa vlastne aj my dve skontaktovali. A budem veľmi rada, ak budem môcť byť nápomocná nielen pre ženy, ale pre všetkých, ktorí majú strach z IT.

Prezraď nám ešte ako sa ty vzdelávaš, okrem toho, že si denne v kolobehu technológií. Kde čerpáš informácie? Je ešte nejaká oblasť mimo techu, v ktorej si rozširuješ svoje vedomosti?

Dennodenne, okrem mojej bežnej práce som aj na sociálnych sieťach, ale nie tak, že si s niekým dopisujem. Sledujem novinky v technológiách, ako som vravela, mám nejaké stránky vytipované, nejaké firmy, nejakých ľudí, ktorí denne prinášajú zaujímavé informácie – takže ich používam ako veľmi dobrý zdroj informácií, myšlienok a nápadov. A popri tom sa snažím identifikovať aj nejaké krátkodobejšie potreby, ktoré by teda bolo potrebné zastrešiť, napríklad v prípade vývoja produktu ako takého sú v tíme programátori a ja. Čo nemáme zastrešené je UX. Takže som sa rozhodla spraviť si kurz na User Experience, popri práci, bez problémov, ako som spomínala, tie online kurzy skutočne umožňujú človeku pozrieť si pár lekcií v autobuse so slúchadlami v ušiach. Ale dôležité je, ak sa človek rozhodne v niečom takom dovzdelať,  aby to vedel aj reálne použiť. Pretože som si spravila aj niekoľko kurzov, ktoré som už nikdy viacej nevyužila, a teraz si ich už ani nepamätám, takže to bol zbytočne vyhodený čas. Takže vzdelávam sa, chcem sa vzdelávať a snažím sa identifikovať to, čo viem reálne využiť a čo vie mať reálne pridanú hodnotu. 

A aký je teda dopyt po ľuďoch, ktorí dokážu pracovať s dátami? Konkrétne kľudne povedzme toho dátového analytika.

Podľa mňa extrémne veľký. 

Do akej miery máte v EMARKu otvorené dvere pre uchádzačov/uchádzačky, ktorí nemajú za sebou dlhoročné skúsenosti, vyštudovali napríklad humanitné vedy, ale majú za sebou kurz, ktorý ich už naviedol na túto cestu. 

Ak majú kurz, majú výhodu oproti ostatným uchádzačkám. Ja keď som nastupovala, nechcem hovoriť, že som bola prvá, nie som si istá celou históriou firmy, v momente, keď som nastupovala, bola som jediná MatFyzáčka v tíme. Takže, absolútne to nie je o tom, že je to tím postavený na MatFyzákoch, Prírodovedcoch a IT-čkároch. Ako hovorím, to čo je potrebné, je jeden balíček nadšenia a jeden balíček odhodlania. A akýkoľvek kurz navyše je iba pridaná hodnota. 

Veľmi povzbudivé slová na záver.

Pravdivé.

Majka, ďakujeme ti krásne za to, že nám priblížila tvoju profesiu, prácu v EMARKu a poodhalila zákulisie dátovej analytiky.

Previous
Previous

👩‍🎓 Vedie vydávanie magazínu až po IT oddelenie vo Forbes Slovensko

Next
Next

🎙️ Zo zákulisia dátovej analytiky (Mária Šándorová, Inphinity)