👩‍🎓 Keď sa IT stane tým pravým orechovým pre ženu

Zuzana Kostovcakova

Program Mini Tech MBA for Women je určený pre ambiciózne ženy, ktoré chcú vďaka technológiám kariérne rásť, chcú získať digitálne zručnosti, či priblížiť svoju profesiu smerom bližšie k IT. Zároveň ponúka osobnostný rozvoj – zvýšenie sebavedomia a zlepšenie schopnosti komunikovať.

Vždy sa veľmi tešíme, keď sa našim absolventkám darí, sú v práci efektívnejšie a najmä robia to, čo ich napĺňa. Takýmto príkladom je aj Zuzka Kostovčáková, ktorá po absolvovaní programu neváhala a začala pracovať ako IT Project Manager v Swiss Re.

V blogu sa dozviete:

  • O stavaní banky na zelenej lúke

  • V čom program Mini Tech MBA Zuzke najviac pomohol

  • S čím sa musela v IT práci najviac popasovať po absolvovaní programu

Pracuješ v medzinárodnom dcérskom startupe spadajúcom pod Swiss Re. Aká je tvoja súčasná pracovná pozícia?

Aktuálne pracujem v dcérskom startupe Swiss Re ako IT Project Manager. Veľmi úzko spolupracujem s ľuďmi z rôznych oddelení a funkcií. Nie som čisto IT Project manager. V práci prichádzam do styku so SCRUM-mastrami, developermi, analytikmi, ľuďmi z marketingu a produktového vývoja.

Čo bolo tvojou predošlou pracovnou skúsenosťou?

V minulosti som pracovala ako procesný analytik v Zuno bank, čo bola digitálna banka bankovej skupiny Raiffeisen. Potom som sa posunula do Slovenskej sporiteľne v rámci Erste Group bankovej skupiny ako Change manager, čiže som sa presunula bližšie k IT projektom. Aktuálne som na pracovnej pozícii priamo v IT.

Prečo si sa rozhodla zmeniť svoju kariéru a prejsť na pracovnú pozíciu, na ktorej si teraz?

Program Mini Tech MBA for Women vo mne naštartoval osobnostnú aj profesionálnu zmenu, v zmysle povzbudenia a viery vo vlastné schopnosti. Ukázal mi možnosti, ktorými by som sa mohla ďalej vyvíjať. Na základe toho, čo sme sa v rámci programu naučili, som zistila, že práca IT Project Managera by mohla byt to pravé pre mňa.

Na akom najzaujímavejšom projekte si v práci robila?

V Zuno to bolo stavanie banky na zelenej lúke a v podstate podobnými vecami sa zaoberám aj teraz, pretože sa snažíme priniesť life insurance riešenia v rámci digitálnych sfér, ktoré tu ešte neboli.

Vieš nám povedať viac práve o projekte banky na zelenej lúke?

V podstate, stavanie na zelenej lúke znamená budovanie od piky, od základov. V mojom prípade išlo o vybudovanie banky, ktorá je plne digitálna. Človek nemusí chodiť a čakať pri priehradke, vypisovať papiere, ale je schopný si všetko vybaviť online.

A prečo si myslíš, že vzdelávať ľudí v digitálnych zručnostiach je v dnešnej dobe dôležité?

Dnešné deti majú veľkú výhodu v tom, že s digitálnymi technológiami vyrastajú a sú pre ne absolútne prirodzené. Či chceme alebo nie, svet v dnešnej dobe je čím ďalej, tým viac tlačený do digitálnej sféry. Ľudia sú pohodlní, ale zároveň aj rozlietaní a nikto nemá chuť pracovať s papiermi a čokoľvek riešiť. Preto chceme, aby všetky sféry, v ktorých človek prirodzene funguje, boli dostupné digitálne, a teda ak s tými technológiami chceme žiť, mali by sme ich aj ovládať. Preto je vzdelávanie v digitálnej sfére nevyhnutné.

A v čom práve tebe pomohol program Mini Tech MBA?

Program Mini Tech MBA mi pomohol v tom, že som si zarámcovala, aké know-how potrebujem pre svoju budúcu prácu, keďže sa chcem profilovať v IT sfére. Zároveň mi pomohol pochopiť, čo všetko tá IT sféra obnáša, a čo všetko ľudia poznajú, ovládajú, a s akými technológiami pracujú. V mojej súčasnej práci každý deň vidím, aké zaujímavé veci a prepojenia, ktoré som v minulosti považovala za zložité a nezrozumiteľné, sú v podstate dostupné a pochopiteľné pre bežného človeka.

V ktorej oblasti sa chceš ešte viac profilovať v rámci projektového IT managementu? Čo je téma, v ktorej sa chceš hlbšie posunúť a prehĺbiť svoje digitálne zručnosti?

Aktuálne je to stále agilný vývoj, keďže úzko spolupracujem so Scrum-mastrami, postupne sa školím ako Scrum Product Owner. Taktiež si prechádzam rôznymi rolami v rámci agilných projektov. Vo finále je to presne to, čo ľudia chcú – dynamické zmeny, ktoré reagujú veľmi rýchlo na aktuálne potreby. Takže toto by bola jedna moja sféra. Ale myslím si, že ako veľa mladých žien v mojom veku, „poškuľujem“ po realizácii vo svojom voľnom čase, možno po vlastnom blogu či webe. Jednoducho po niečom, kde budem môcť prezentovať zaujímavý obsah, v ideálnom prípade doplnený o vlastné skúsenosti a poznatky. Vytvárať si svoj vlastný web sme taktiež skúšali v rámci programu Mini Tech MBA, keď sme kódili vlastnú stránku.

Máš už nejaký nápad, o čom by bol ten web a čo by si na ňom mohla ponúkať?

Nápadov je veľa – od varenia, cestovania až po nejaký personal development. Osobnostný rozvoj vo všeobecnosti je niečo, čo ľudí v dnešnej dobe veľmi zaujíma. Ale niekedy to môže byť aj úplne obyčajná vec, ktorá pomôže človeku fungovať vo vlastnom meste – tipy a triky kde zoženie veci kvalitne a lacnejšie, alebo kam sa môže ísť zabaviť a kde stráviť čas.

Si rada, že si práve zmenila kariéru? Pokladáš svoju súčasnú pracovnú pozíciu za to, čo si hľadala?

Moja súčasná pozícia je ďaleko seniornejšia ako to, čo som vykonávala v predošlej práci. Je to určite náročnejšie, ale pre mňa je to splnený sen. Kým predtým mi niekto povedal, že bez predošlej skúsenosti zo mňa nikto Senior IT Project Managera neurobí, mne sa potvrdil opak, pretože, som nastúpila do firmy na seniornú pozíciu, s ktorou som sa osobne pobila, a zatiaľ to celkom funguje.

Čo bolo najťažšie, čo si musela v rámci práce zažívať?

Najťažšie v rámci práce je presvedčiť IT odborníkov, že tým veciam rozumiem. A ak niečomu nerozumiem, tak som schopná sa to naučiť, a že ak budeme spolu komunikovať rovnakým jazykom a využijeme na to všetky dostupné prostriedky, tak naozaj nájdeme spoločné riešenie a vieme veľmi pekne spolupracovať.

Čo by si odkázala dáme, ktorá váha, či je pre ňu vstup do sveta IT to „pravé orechové?“

Každá dáma, ktorá chce vstúpiť do IT, by to mala spraviť odhodlane a sebavedomo, pretože sféra IT je veľmi krásna. Okrem toho, aj ľudia v IT, prevažne stále muži, sú radi, že nejaký ženský prvok vstúpi do sveta IT. Po počiatočných obavách a neistotách zistia, že navzájom si môžu byť prínosom, pretože každý má určitý druh pohľadu na vec, a vo finále to pomáha kreatívne riešiť akékoľvek potenciálne problémy.

Ocenil tvoj zamestnávateľ alebo tvoje okolie skúsenosť s programom Mini Tech MBA?

Musím povedať, že aj na pohovore na moju aktuálnu pozíciu, som v časti vzdelávanie uviedla práve Mini Tech MBA ako jednu zo skúseností. Takže v mojom prípade áno. A zároveň veľa známych bolo veľmi prekvapených, keď som sa v tejto sfére začala profilovať a ohlas bol veľmi pozitívny.

Previous
Previous

Ako sa zo Slovenska stáva digitálna krajina?

Next
Next

👩‍🎓 Vedie vydávanie magazínu až po IT oddelenie vo Forbes Slovensko