Chceš sa naučiť programovať?

Vieš základy, ale nikdy si nemal/-a príležitosť zúčastniť sa väčšieho projektu? Iniciatíva našich absolventiek a mentorov vytvorila svoj vlastný projekt Falcon, vďaka ktorému budeš pol roka pracovať na reálnom IT projekte. 

V jedno letné ráno som sa stretol s mojou vzácnou kamarátkou Mirkou Rusnokovou na raňajkách a pri rozhovore sme zistili, že obaja máme potreby, ktoré sa dajú prepojiť a vyriešiť jedným projektom. Mirka, ako zakladateľka Mini Tech MBA, mala potrebu projektu, na ktorý by mohla usmerňovať šikovné absolventky tohto programu, ktoré zo širokého prierezu IT sveta zaujalo najmä programovanie a chceli by doň preniknúť hlbšie. Ja ako tútor v projekte skús IT, ktorý bude tento rok končiť, som hľadal možnosti vytvorenia nového projektu na podobných princípoch. Slovo dalo slovo, a tak vznikol projekt Falcon. Oslovili sme prvé vybrané absolventky Mini Tech-u a pomaly sa nám začal tvoriť tím. Zatiaľ ho tvoria Veronika a Ondrej, ktorého zohnala Kris, ktorá na projekte pomáha s managementom a priestormi.

Projekt Falcon dostal svoje meno podľa rakety Elona Muska. Popisuje spôsob práce a cieľ projektu. Naši študenti sú nadšení do učenia minimálne tak ako inžinieri SpaceX, a tiež túžia vyrobiť produkt schopný dosiahnuť pomyselnú obežnú dráhu a bezpečne sa vrátiť naspäť. Preto tento študijný program neponúka kurz programovania a praktické príklady typu ToDo list.

Cieľom je vyskúšať si celý životný cyklus stredne veľkého IT projektu, od zhromažďovania požiadaviek, cez iterácie agilného vývoja po hotový produkt. Tútorované samovzdelávanie funguje tak, že tútor usmerňuje študentov, ktoré zdroje/kurzy sú relevantné pre tvorbu projektu a poskytuje konzultácie pri riešení problémov, na ktoré študenti pri tvorbe projektu narazia. Pôsobí ako odborný dohľad nad projektom a zároveň má rolu softwarového architekta projektu. Takýto spôsob vzdelávania sa mne ako tútorovi osvedčil práve v projekte skús.IT. Výhodou proti individuálnemu tútoringu a jednoduchým úlohám typu ToDo list je vyššia motivácia študentov práve vďaka teamovej spolupráci, ale hlavne vďaka vidine úspešného dokončenia produktu, ktorý bude aplikovaný v reálnom svete.

Ako teda bude celý projekt prebiehať? Vyvíjať budeme webovú aplikáciu (aj s mobilnou, resp. hybridnou časťou). Náš prvotný team sa zhodol na tom, že produktom bude aplikácia pre nejakú neziskovú organizáciu, ktorá nemá budget na komerčné softwarové riešenie. Vyvíjať sa bude primárne v PHP a JavaScripte a ako databáza sa použije PostgreSQL. Je na dohode finálneho teamu aké konkrétne technológie budú použité (frameworky, prípadne aj jazyky, je možnosť PHP vypustiť úplne ak bude záujem o NodeJS). Budeme fungovať na remote spolupráci, čiže komunikácia a projektový manažment budú fungovať online. Budeme mať pravidelné checkpoint cally a ak bude záujem, aj osobné stretnutia. Každý člen teamu bude mať svoju rolu, najmä primárnu developerskú (či sa chce zamerať na front-end, back-end, atď). Rôznorodosť teamu zabezpečí aj ostatné role, napr. Ondrej sa momentálne živí ako grafik, čiže popri študovaní programovania pokryje aj grafickú stránku projektu.

Študijný program bude platený a jeho predbežná cena je stanovená na 70€ mesačne. Táto cena môže klesnúť, ak nájdeme partnerov projektu. Program bude trvať približne 9 mesiacov, v závislosti od náročnosti finálne vybranej aplikácie.

Hľadáme však primárne ďalších študentov. Ideálna veľkosť teamu je 6-7 ľudí. Ak vás tento projekt a takáto forma vzdelávania zaujali a máte záujem o programovanie, chceme vás! Ak máte chuť spolupracovať na spoločnom projekte a máte cieľ v IT odvetví (či už živiť sa programovaním alebo len mu rozumieť kvôli inej roli, napr. obchodníka alebo projektového managera), ozvite sa mi na e-mail teo@teo.sk.

Ak ste firma, ktorá by chcela podporiť takéto vzdelávanie a urobiť ho tak dostupnejším pre študentov, staňte sa našim partnerom. Prípadne ak ste nezisková organizácia s potrebou softwarového riešenia, radi vám ho poskytneme za výrazne nižšiu než trhovú cenu. E-mail vyššie platí aj pre vás 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *