Poďte s nami do Tech- rozprávky na tému: „Radosť z algoritmov“

Mini Tech MBA for Women 2019 #3

Dnes som si privstala. Sedím v Soupe pri mojom obľúbenom rannom doppio a ešte pred pracovným zhonom píšem postrehy z tretej lekcie programu Mini Tech MBA for Women, leto 2019. Vôňa kávy je tu neuveriteľná a vôbec mi nevadí častý zvuk mletia kávových zŕn a usilovného kávovaru.

Ak by som mala zhrnúť našu tretiu tech lekciu jediným slovom, bola by to ROZPRÁVKA.

Do atmosféry krajiny zázrakov nás vniesli priestory PIXEL FEDERATION. Miesto, alebo skôr raj pre všetkých hráčov je ako z inej, kreslenej a fantastickej, planéty. A my máme tú česť sa vzdelávať práve tu. V originálnej zasadačke War Room, ktorej dominuje veľký drevený okrúhly stôl, budeme spolu bojovať za malé aj veľké víťazstvá v našej mini tech vojne.

No alt text provided for this image

Tému „Radosť z algoritmov“ viedol charizmatický IT-čkár Mišo Forišek, ktorého vychoval bájny Matfyz. Mišo je v IT kruhoch prezývaný ako Boris Filan z IT, no pre mňa bola jednoznačná asociácia pre jeho hlboký, milý a učiteľský hlas „Deduško Večerníček“. Nemá to nič spoločné s vekom, Mišo je mladý sympaticky chalan, no pokoj z jeho rozprávania o algoritmoch bol vskutku rozprávkový.

Múdrosti z lekcie:

  • Správny programátor musí byť správnym spôsobom lenivý
  • 10 minútový meeting uprostred dňa je čisté zlo pre programátora
  • (Ďalšia) kľúčová kompetencia 21.storočia: Algoritmické myslenie
  • Knižnica je vždy super vec (školská, mestská a aj tá v programovaní)
  • Magické slová programátorov : Singleton, Iterator, Decorator, Strategy, Abstract Factory (pardón, nepamätám si význam ani jedného)
  • Nie je frontend ako backend 😃

A poďme na hard dáta z lekcie. 

Viete kto vytvoril prvý program vôbec? Bola to Ada Lovelace – žena. Jej mentor Charles Babbage v tom istom období (okolo 1840) zas teoreticky popísal, ako by mohol vyzerať prvý, na tú dobu, nadupaný počítač. Zostrojený bol síce až po jeho smrti, no dokázalo sa, že okrem Charlesovho počítaču by aj Adin program na ňom, bez problémov bežal. Perfektne romantické.

Ďalšia téma bola už pomenej romantická. Softvérové pirátstvo. Vzniklo ruka v ruke s prvými dierno-štítkovými strojmi, ktoré tkali rôzne vzory na látky. Už vtedy sa vo veľkom kreatívne inšpirovalo a dierne štítky s tými najpredávanejšími vzormi bola hot téma medzi dielňami. 

A ako sa treba rozprávať s počítačom? Presne. Presnosť v jazyku je úplný základ. Nech už programujeme v ktoromkoľvek sexy programovacom jazyku (C, C++, JAVA, Python, …), všetko musí mať presný a jasný zmysel. Preto prirodzenej ľudskej reči program asi nikdy úplne neporozumie.

Lektor Mišo mal mnoho perfektných výrokov, napr. :

Informatika je o hľadaní nových spôsobov ako robiť veci.“

„Hnací motor pokroku je túžba ľudí robiť veci jednoduchšie.”

„Umenie programovať nie je magický dar z nebies, ale schopnosť, ktorá sa dá rozvíjať a naučiť.“

Skutočná práca programátora sa odohráva najprv v jeho hlave. Napr. hodinu rozmýšľa a 5 minút programuje.“ A tu by som mala ja uviesť asi sto hviezdičiek alebo disclaimer, že ide o ilustratívny príklad. 💾

Ďakujem MišoF a Mini Tech MBA for Women za ďalší tech zážitok. 🍏

PS.1.: MAT-FYZ organizuje v lete programovacie tábory pre deti vo veku 12-16 rokov (deti=chlapci a dievčatá). Ide predsa o algoritmické myslenie. A to je univerzálne použiteľná kompetencia. Môj 12-ročný synovec už sleduje link: 

PS.2: Milujem úzko profilové vtipy, resp. tie, ktoré vznikajú v konkrétnych komunitách či kruhoch. Sú najlepšie. Tak ako aj tento tradičný IT-čkársky:

? Aký je rozdiel medzi informatikom a medikom ?

Keď dáte obom telefónny zoznam a poviete im, aby sa ho naučili naspamäť, medik sa spýta – DOKEDY? Zatiaľ čo IT-čkár sa spýta NAČO? 😅

PS.3: áno, som absolútny kávový addict. Jeden z mojich najobľúbenejších citátov, ktorý pokladám za univerzálne použiteľný na každú oblasť života je: 

No alt text provided for this image