Poskladaj si svoj počítač

Mini Tech MBA for Women 2019 #2

Zaseknutá na leveli 3-6 v detskej programovacej hre Lightbot, a mierne vytočená, že aj môj 4-ročný syn a jeho 8 a 12-roční bratranci by to iste zvládli bez mihnutia oka, začínam písať druhý článok zo série „Marketér na Mini Tech MBA for Women“, letná edícia 2019.

Druhé stretnutie začalo teóriou, ktorú nám veľmi prehľadne vysvetlil náš lektor, Juraj Tobias.

Juraj je veľmi milý IT-čkár, telom aj dušou. Poeticky povedané, hardvérom aj softvérom. A práve tieto dve základné časti každého stroja sme rozoberali 3 hodiny. Doslova a do písmena. S jednou 10- minútovou prestávkou. Nesťažovali sme sa však, vedeli sme, že je to len zahrievacie kolo pred tým, čo nás čaká počas celého semestra.

Prešli sme históriou a množstvom teórie. Veľkú časť hodiny sme však venovali praktickej časti. Juraj nám doniesol 3 notebooky, ktoré sme mohli rozobrať a pozapájať doň rôzne komponenty (RAM, disk a pod.). Aj keď sme sa k celkovému poskladaniu už reálne nedostali, bol to zážitok. Miestami to vyzeralo, ako keď mladí medici z lekárskej fakulty taja dych na ich prvej pitve. Zvedavosť sa dala krájať. Alebo aspoň nejak takto som to vnímala ja.

Musím povedať, že nás to veľmi bavilo. Až tak, že naše QA časti musel Juraj výrazne časovo obmedzovať a jeho time management dostal zabrať. Bolo veľa otázok a my sme sa veľa dozvedeli. Preto sme sa nedostali k tomu zloženiu. Prepáč, Juraj. 😃

A ako som sa ocitla v piatok večer pri Lighbotovi ja? Dostali sme prvú domácu úlohu. Večne entuziastickí študenti môjho typu boli už netrpezliví a museli sa pozrieť o čo predsa pôjde. A s radosťou som zistila, že je to fakt celkom sranda! Myslím, že som dosiahla úroveň krásne šťastných programátorov vo veku 4-9 rokov.

Každopádne, prvá vážna tech lekcia prebehla nad očakávania kreatívne a ja ďakujem Jurajovi za jeho trpezlivosť s našimi otázkami a tiež za perfektné a veľmi praktické tipy nielen ohľadom notebookov, ale tiež v oblasti digitálnej sebaobrany. Heslá podľa odporúčaní zmenené, dvojité overovanie zapnuté, už len tie hacky na sociálne médiá treba doriešiť.

Zopár múdrostí na záver:

  • Okrem IQ a EQ sa treba zaoberať aj AQ (adaptive quocient), ktorý bude maximálne dôležitý v dobe, ktorá prichádza a už ju viac menej žijeme
  • K AQ: odporúčam si pozrieť The Reverse bike experiment: https://www.youtube.com/watch?v=MFzDaBzBlL0
  • Nič, čo má v sebe ATOM nekupovať! 😀
  • „Jablčkári“ vedia čo robia – šijú softvér na mieru hardvéru, takže vo výsledku ide vždy o veľmi dobrý kus jablka 🍏
  • Buďme hladní za novými znalosťami 👀
No alt text provided for this image

Ps: nie, nikdy som si nemyslela, že by som piatkový večer mohla tráviť aj takto. „Programovaním“ milého panáčika, ktorého jediným cieľom je rozsvietiť všetky modré štvorčeky 😅. Minecraft panáčiky, tešte sa, o chvíľu ste na rade 😀  

Ďakujem Mini Tech MBA for Women a Jurajovi Tobiasovi z LEAF za výbornú prvú tech lekciu 👍

Hana Jech, účastníčka programu Mini Tech MBA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *