Úspešné ženy v IT

Vedeli ste o tom, že prvý program vytvorila žena ?

Svet IT stále veľa ľudí vníma ako “mužský svet programovania”.  Ženy však majú svoje čestné miesto aj na najvyšších pozíciách svetových gigantov. 

“Vyrastala som s vierou, že ženy môžu robiť všetko čo muži, a vďaka tomuto presvedčeniu sa mi otvorili všetky kariérne možnosti, ku ktorým predtým ženy nemali prístup.” (Sheryl Sandberg)

Ada Lovelace

Slávna anglická matematička, ktorá je známa predovšetkým vďaka tomu, že detailne opísala fungovanie Babbageovho mechanického počítača. Medzi jej poznámkami k analytickému stroju bol i algoritmus na výpočet Bernoulliho čísiel, ktorý je považovaný za prvý algoritmus spracovateľný počítačom. Je označovaná ako prvá počítačová programátorka. V roku 1979 po nej americké ministerstvo obrany pomenovalo programovací jazyk Ada.

 

Sheryl Sandberg, COO, Facebook

Sheryl Sandberg sa stala v roku 2012 prvou ženou, ktorá sa vypracovala na vrcholovú pozíciu v spoločnosti Facebook. V tom istom roku sa objavila v rebríčku Time’s 100 Most Influential People. Jej meno sa objavilo vo viacerých prestížnych rebríčkoch a niektoré svetové média ju označujú za jednu z najvplyvnejších žien súčasnosti. 

Pre Facebook pracuje už od roku 2008, kedy opustila prácu v spoločnosti Google, kde mala na starosti globálny predaj online reklamy vrátane predaja ďalších Google produktov. Bohaté skúsenosti nadobudla aj vďaka práci pre Spojené štáty americké, pretože nejaký čas pôsobila ako sekretárka ministerstva financií. Sheryl je zakladateľkou neziskovej organizácie LeanIn.org, ktorá inšpiruje ženy po celom svete, pomáha im v dosahovaní ich cieľov a učí ich vedieť sa presadiť. Je taktiež autorkou knihy Lean In: Women, Work, and the Will to Lead, ktorá sa zameriava na témy feminizmu, sexizmu na pracoviskách a snaží sa v ľuďoch búrať bariéry líderstva žien. Táto kniha sa objavila na liste najúspešnejších bestsellerov a má viac ako miliónom predaných výtlačkov. 

 

Susan Wojcicki, CEO YouTube

CEO stolička najväčšieho webu s videami nepatrí mužovi, ale žene s menom Susan Wojcicki, ktorá na nej sedí od roku 2014. Vyštudovala históriu a literatúru na Harvarde. Jej plánom bolo pokračovať na PhD štúdium a následne pracovať a učiť na univerzite. Zaujal ju však svet technológií. V roku 1999 sa stala prvou marketingovou manažérkou spoločnosti Google a v roku 2006 bola pri odkúpení Youtube Googlom, kedy ho Google kúpil za viac ako jeden a pol miliardy amerických dolárov. Okrem toho viedla viacero analytických a reklamných produktov, ako napríklad AdSene či Google Analytics, a stála aj za viac ako 3 miliardovou akvizíciou spoločnosti DoubleClick. Hviezdnu kariéru jej zabezpečilo obdobie, počas ktorého prenajímala prázdnu garáž dvom vtedy ešte verejne neznámym mladíkom. Sergey Brin a Larry Page ich však nakoniec premenili na realitu a dnes tu vďaka tomu máme úspešného internetového giganta s najpopulárnejším internetovým vyhľadávačom a pestrou paletou ďalších online služieb. Susan často hovorí o dôležitosti balancu medzi kariérnym životom a rodinou, pretože sama je matkou piatich detí. V roku 2015 sa bola taktiež zaradená do rebríčku “Time Magazine’s 100 most influential people”. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *