Vedie vydávanie magazínu až po IT oddelenie vo Forbes Slovensko.

Absolventka programu Mini Tech MBA, Mary Čechová.

Mary od detstva snívala o tom, že raz bude pracovať pre časopis Forbes. Ako sa vraví, „dávaj si pozor, čo si praješ, môže sa ti to splniť.“ Dnes je z Mary Head of Office vo Forbes Slovensko. O tom, ako jej k tejto pozícii dopomohol náš program Mini Tech MBA, aké poznatky si z neho odniesla a čo každodenne vo svojej práci využíva, sa dočítate v nasledujúcom blogu. 

V blogu sa dozviete:

  • Čo obnáša pozícia Head of Office vo Forbes
  • V čom program Mini Tech MBA Mary najviac pomohol
  • Čo najviac ocenil zamestnávateľ po tom, ako Mary absolvovala program Mini Tech MBA
Mary úspešne absolvovala program Mini Tech MBA for Women

Pracuješ ako Head of Office vo Forbes Slovensko. Vieš nám viac popísať tvoju pracovnú pozíciu? 

Moja pracovná pozícia je dosť zaujímavá, pestrá, v istom ohľade je dosť slobodná, ale samozrejme aj zodpovedná. Aby som to viac priblížila, tak každé vydavateľstvo funguje tak, že má časť publishingu a časť editoriálu, čo je vlastne redakcia. Ja pracujem v časti publishingu – konkrétne ho mám celý na starosti. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že cez moje ruky prejde všetko okrem písania t.j. od marketingu cez technické komplikácie s webom. Ak by som mala konkretizovať, tak sú to napríklad činnosti spojené s komunikáciou tlačiarne, ktorá nám tlačí magazín, mám na starosti distribúciu magazínu, predaj, riešim marketingové kampane s naším marketingovým riaditeľom a s externou agentúrou. Zároveň mám na starosti externý tím programátorov a IT-čkárov, s ktorými komunikujem a zadávam im projekty, na ktorých spoločne robíme a tiež komunikujem s kolegami z Čiech a Maďarska, pretože spoločne tvoríme jednu firmu.

 

 A ako si sa k tejto svojej vysnívanej pracovnej pozícii dostala?

Mojím snom bolo pracovať vo Forbes, pretože to bol môj obľúbený magazín odkedy je Forbes na Slovensku. Predtým som pracovala v jednom vydavateľstve, a potom, keď som rozmýšľala čo ďalej, vedela som, že by som rada pracovala vo Forbes. V mojich očiach to boto to najlepšie vydavateľstvo, ktoré môže byť, a zároveň to bol môj lovebrand. Jedného dňa ma oslovili vydavatelia slovenského Forbesu na pozíciu manažérky predplatného. Ja som túto pozíciu zobrala a chopila som sa šance. Bolo to spočiatku ako hodenie do vody. Po roku som na sebe začala cítiť, že ešte potrebujem vedieť viac o tom, ako vydavateľstvo funguje. Veľmi dôležitým momentom bolo, že naši vydavatelia a moji šéfovia zároveň, mi prejavili dôveru a zároveň mi dávali čoraz viac zodpovednosti. Ukazovali mi, ako vydavateľstvo naozaj funguje a za to som im dodnes vďačná, pretože vďaka nim som tam, kde som.

Si šťastná vo svojej súčasnej pracovnej pozícii ? Je to naozaj tvoj splnený sen, po ktorom si túžila?

Myslím, že áno! Forbes je veľmi optimistickým, motivujúcim a inšpirujúcim magazínom. Ja sa pochopiteľne s ľuďmi, o ktorých píšeme aj stretávam, takže ma napĺňa nielen samotná práca, ale aj stretávanie sa s týmito inšpiratívnymi ľuďmi. Zároveň sa v práci každý deň učím nové veci, a to ma posúva vpred, pretože nie som typ, ktorý by dokázal robiť každý deň tú istú vec ako nejakú rutinu, ale skôr mám rada nové zadania, nové výzvy a toto stopercentne výzva je.

Ako ti pomohol program Mini Tech MBA v kariérnom raste? Pred nástupom si bola na inej pozícii vo Forbes. Pomohol ti program k tomu, aby si sa dostala na vysnívanú pozíciu Head of Office Forbes Slovensko?

Áno, bol to pre mňa dôležitý moment. Keď som sa o Mini Techu dozvedela, bolo to tiež prostredníctvom Forbes. Moja kolegyňa o programe písala. Mňa to veľmi zaujímalo a bolo to presne v tom čase, keď som rozmýšľala, čo ďalej. Mala som manažérsku pozíciu, ale chcela som sa dostať hlbšie do toho, čo vydavateľstvo vlastne čo robí. Potom som zistila, že sú aj veci, ktoré nefungujú resp. nie je tam človek, ktorý by ich robil, napríklad veci spojené s IT. Mali sme len externých ľudí, nikto nebol interný. Tak som si povedala, že idem skúsiť program Mini Tech MBA, napriek tomu, že som nemala predtým nič spoločné s IT. Technológie ma všeobecne zaujímali, tak som si povedala, že to idem skúsiť, a keďže vo Forbes taký človek nie je, ktorý by okolo IT niečo robil, prečo by som to nemohla byť ja? Mám to veľké šťastie, že mám šéfov, ktorí ma v tom podporovali, aj podporujú a povedali, že samozrejme, nech idem do toho. 

 

Čo najviac oceňuješ na programe Mini Tech MBA?

Najviac na programe Mini Tech MBA oceňujem práve to, že je to program pre ženy. Je to úplne skvelá vec, ktorú robíte a obdivujem každého, kto do toho dáva hoci len štipku energie. Oceňujem na tom aj to, že sa popri programe tvorí komunita ľudí, nielen žien, ale aj mužov, ktorí nás či už vyučovali, alebo sú to účastníci na podujatiach, ktoré organizuje Mini Tech MBA. Zároveň si vážim, že sú tu ľudia z rôznych oblastí, ale vlastne všetci sú vo svete IT, pretože IT je dnes naozaj prítomné všade. 

 

Plánuješ sa vzdelávať ešte v nejakej inej časti IT? 

Určite sa chcem vzdelávať v oblasti technológií, pretože technológie idú dopredu veľmi rýchlo a uvedomujem, že vzdelávať sa potrebujem neustále. Ak chcem byť dobrá a chcem ešte prispievať aj vo vydavateľstve, napríklad k tomu, aby Forbes bola top firma, nielen tým, že robí magazín, ale aj tým, že fungujú interné procesy a zavádzajú sa inovácie, tak sa musím každodenne vzdelávať. 

Posunul ťa program v digitálnych zručnostiach? Porozumela si svetu technológií a jazyku IT-čkárov?

Určite áno. Program mi pomohol hlavne v tom, že ma naučil odborné termíny v IT, ktoré som predtým možno poznala, ale nerozumela som úplne ich význam. Teraz, keď sa rozprávam s programátormi alebo riešim niečo s IT správcami, tak im to viem povedať v ich reči. Rozumieme si a je to oveľa jednoduchšie, ako by som im laicky opisovala, čo vlastne potrebujem. Z programu som si napríklad zobrala HTML a CSS, ktoré používam bežne pri úpravách webu. Taktiež pracujem v nástroji Exponea, ktorý sa mi vďaka HTML a CSS ovláda omnoho jednoduchšie. Určite ma to veľmi nakoplo dopredu.

 

Čo by si odkázala dáme, ktorá váha, či vstup do IT, je pre ňu to pravé ?

Dámam, ktoré sa boja vstúpiť do sveta IT, by som odporučila, aby sa nebáli, aby prosto neverili tomu mýtu, že IT nie je pre ženy, pretože IT je pre ženy a ženy treba všade. Zároveň dnes je prítomnosť IT všade, v každom jednom odbore, ktorý existuje. Ak absolvuje nejaká žena tento program, môže jej to len pomôcť a uľahčiť prácu. Nemusí to byť pracovná pozícia priamo spojená s technológiami, ale v podstate, vie tieto vedomosti uplatniť v každom odvetví. 

Ocenil tvoj zamestnávateľ alebo okolie tvoju skúsenosť s programom Mini Tech MBA? 

Áno, zamestnávateľ určite ocenil to, že som absolvovala program Mini Tech MBA, pretože tým pádom nemuseli najímať nikoho iného, na pozíciu Head of Office, aby sa dalo vo Forbes dokopy celé IT. Mohla som byť tým človekom ja. Zároveň okolie, priatelia či rodina ocenili moju odvahu, že som sa na to dala a aj napriek mýtu som chcela nakuknúť do sveta IT.

Aký je tvoj ďalší kariérny plán ?

Čo sa týka kariérneho rastu, mojím snom je byť CEO Forbes Slovensko. Od tejto pozície ma delí už iba jeden krok. Tá pozícia ešte vyžaduje veľa práce a veľa skúseností, ale myslím si, že som na správnej ceste. 

Ďakujem veľmi pekne Mary za nesmierne pozitívny a inšpiratívny rozhovor. Držím palce v kariérnom raste!

Terézia Dominika Lukáčová