Z MIT prišla na Slovensko. Chce podporovať ženy v tech kariére

Julie Korenko, vedúca odborníčka na globálne vzdelávanie z MIT (Massachusetts Institute of Technology), coachka a mentorka aktuálne pôsobí a žije na Slovensku. Nedávno sa pripojila k tímu našich lektorov, kde bude jej úlohou kariérne naštartovanie študentiek a osobný mentoring

V rozhovore sa dozviete:

  • Aké je to pracovať na najprestížnejšej technickej univerzite na svete – MIT
  • Čím je prínosná diverzita na pracovisku
  • Prečo je dôležité pre ženy vedieť robiť informované rozhodnutia s potrebným sebavedomím

Začnime od začiatku, Julie. Čo ťa priviedlo na Slovensko?

Vydala som za Slováka a s nadšením, mne typickým, som prijala myšlienku žiť a pracovať v zahraničí. Stretli sme sa v USA, kde manžel pôsobil vtedy ako hosťujúci výskumný pracovník. Následne som s ním niekoľkokrát navštívila Slovensko. Vždy ma fascinovali iné kultúry a jazyky, takže spoznávanie Slovenska a učenie sa slovenského jazyka bolo pre mňa novou a obohacujúcou výzvou.

Moja kariéra pred príchodom na Slovensko bola zameraná na pomoc študentom vysokých škôl študovať, pracovať a žiť v iných krajinách s cieľom získavať nové znalosti o sebe a o svete. Presťahovanie sa na Slovensko bolo pre mňa skvelou príležitosťou všetko si to vyskúšať pekne na vlastnej koži, dopriať si sabbatical a naučiť sa novej kultúre a jazyku. 

 Tvoje prvé dojmy zo Slovenska?

Moja prvá cesta na Slovensko bola do rodného mesta môjho manžela neďaleko Popradu, v horách, takže som si myslela, že som našla raj na zemi. Mám šťastie, že môžem volať Tatry svojím druhým domovom, hneď po Bratislave. Samozrejme aj hlavné mesto ma okamžite očarilo svojim Starým mestom a taktiež európskym spôsobom života. Začlenenie a prispôsobenie sa novému prostrediu bolo hladšie najmä vďaka novým priateľkám z Medzinárodného ženského klubu v Bratislave, dobrovoľníckej práci pre neziskovú organizáciu Globálne Slovensko a stretávaniu sa s inými americkými expatmi.

Julie Korenko

Pracovala si na viacerých postoch v programe Global Education na MIT. Povedz nám, o čom bola táto práca. 

Do MIT som nastúpila v roku 2015 ako asistentka dekana pre globálne vzdelávanie, kde som pomáhala vysokoškolským študentom študovať a stážovať v zahraničí. Moja práca zahŕňala riadenie akademických dohôd medzi MIT a univerzitami po celom svete, ako sú Cambridge, Oxford, SciencePo, ETH Zürich, atď., a taktiež som pomáhala iným študentom z našich partnerských univerzít študovať na MIT. Ďalšou oblasťou mojej práce bola príprava a riešenie problémov týkajúcich sa oblastí zdravia, bezpečnosti a ochrany, s ktorými sa cestujúci študenti stretávajú bežne po celom svete. V rámci všetkých týchto úloh som spravovala niekoľko databáz a pomohla som identifikovať a implementovať nové softvérové ​​systémy na uľahčenie a zefektívnenie pracovných postupov.

Keď som sa po svadbe presťahoval na Slovensko, ostala som dočasne a na diaľku pracovať pre MIT ako globálny poradca v oblasti vzdelávania. Moja práca sa však teraz skončila a nový zaučený tím je už pripravený prebrať po mne moju agendu. Stále však vzdialene pomáham pri vytváraní širších spojení MIT s Veľvyslanectvom USA na Slovensku a rôznymi technologickými firmami, ktoré majú záujem o partnerstvo.

Aké to bolo pracovať pre top tech vzdelávaciu značku/inštitúciu, akou je MIT?

MIT je vzrušujúce miesto pre prácu s dynamickou a energickou atmosférou. Bolo mi cťou spolupracovať s niektorými z najšikovnejších študentov a profesorov na svete. Pre mňa to bola nesmierne obohacujúca príležitosť a možnosť prispieť práve mojimi zručnosťami a skúsenosťami v začiatkoch mnohých zaujímavých kariér vynikajúcich študentov a študentiek. MIT je miesto, kde sa dajú riešiť problémy a napredovať v práci, takže nové nápady a perspektívy sú vítané bez ohľadu na meno, titul alebo spoločenský status. Skutočne som si užívala dynamický, inovatívny a stále tímový prístup k práci.

Julie Korenko

Čomu sa venuješ teraz na Slovensku? Ako si sa dostala k programu Mini Tech MBA?

Prvý rok na Slovensku som venovala štúdiu slovenčiny a spoznávaniu kultúry. Medzi intenzívnymi jazykovými kurzami som sa dobrovoľne zapojila do neziskových organizácií. Robila som PR a marketing pre Medzinárodný klub žien v Bratislave, projektovú manažérku pre Globálne Slovensko a organizátorku Američanov na Slovensku (online skupina pre pravidelné meetupy v Bratislave).

Naďalej som členkou Rady pre fórum o vzdelávaní v zahraničí (profesionálne združenie pre oblasť medzinárodného vzdelávania), kde pôsobím ako komunitný partner pre Veľvyslanectvo USA. Mojou úlohou je uľahčiť univerzitné spojenia v rámci rýchlo rastúceho tech priemyslu na Slovensku. A práve vďaka tomu som sa dozvedela o programe Mini Tech MBA for Women.

Ako hodnotíš zo svojich medzinárodných skúseností prepojenie žien a IT? Ako vnímaš potenciál žien v tech prostredí?

Ženy sú ešte stále všeobecne nedostatočne zastúpené v strojárstve a tech priemysle a to z rôznych dôvodov. Vrátane rodových stereotypov, nedostatku mentoriek alebo tiež nedostatočného porozumenia a predstavy, ako potenciálna kariéra ženy v tech odvetví môže vyzerať. Potenciál žien pre tech kariéru je obrovský a ich prítomnosť na vysokých pozíciách a celkovo v tech firmách je nesmierne potrebná. Inováciu vždy podporujú a zrýchľujú rôznorodo mysliaci ľudia a rozmanité tímy. V konečnom dôsledku tak môžu firmy zvýšiť svoje finančné výsledky.

Americká asociácia univerzitných žien uvádza „zmeny v prostredí na pracovisku a na vysokej škole ako nevyhnutnú preambulu úplnej účasti žien v inžinierskych a technických odboroch“ (správa „Solving the Equation“, 2015) a odporúča intenzívnejší networking a mentoring žien vo vzdelávacích programoch a silnejšiu podporu v pracovnom prostredí. Programy ako Mini Tech MBA for Women sú výborný spôsob, ako povzbudzovať a mentorovať ženy, ktoré v mysli uvažujú o práci v tech oblasti.

Aká je tvoja úloha v rámci programu Mini Tech MBA? Akým témam sa budeš venovať počas semestra?

Baví ma koučovať a mentorovať. Už takmer 15 rokov radím ženám, ktoré sa venujú kariére v odboroch STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics). Teším sa na zdieľanie mojich skúseností a znalostí z oblasti poradenstva v hľadaní zamestnania a získavania tých najdôležitejších znalostí na pohovor. A to všetko v globálnom kontexte.

Ako profesionálna manažérka globálnych projektov a tímov verím, že sa mi podarí odovzdať dámam v programe aj moje skúsenosti s tým, ako robiť sebavedomé a informované rozhodnutia. Ako ženy bývame často podceňované alebo čelíme nevedomým zaujatiam zo strany spolupracovníkov. Preto je práve schopnosť robiť sebavedomé a informované rozhodnutia kľúčom ku tomu, ako môžu ženy získať pri stole väčšiu dôveru a vážnosť. Ženy sú často vychovávané tak, aby sa vyhýbali konfliktom a prezentovaniu svojho vlastného názoru. Preto by som sa chcela podeliť o svoje skúsenosti a naučiť dámy, ako viesť ťažké a mnohokrát aj nepríjemné, avšak veľmi dôležité rozhovory s ostatnými. Technické zložky programu Mini Tech MBA tak perfektne doplnia lekcie zamerané na kľúčové zručnosti budúcnosti tzv. soft skills.

Čo by si odkázala dámam, ktoré o tech svete a programe Mini Tech MBA uvažujú?

Poďte do toho, vstúpte do hry. Ste schopné a váš pohľad na veci je vo firmách potrebný pre celistvejšie riešenia problémov a lepšie rozhodovanie. Nezabudnite, že vaše zručnosti a skúsenosti môžu priniesť pridanú hodnotu z hľadiska inovácie, produktivity a ziskovosti pre vášho zamestnávateľa alebo pre vaše vlastné projekty. Držím vám palce a teším sa na vás v programe!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *