Životný cyklus softvéru s Mariánom Šimkom

Mini Tech MBA for Women 2019 #4

Po týždni sa znovu nachádzame v PIXEL FEDERATION, kde vo WAR ROOM otvárame náš ďalší mini tech boj, tentokrát so softvérom. Na pomoc nám prišiel prodekan FIIT, Marián Šimko, lektor hodiny.

Oficiálny názov štvrtej lekcie Mini Tech MBA for Women je Životný cyklus softvéru. Už samotná najdôležitejšia inštitúcia v tejto oblasti, IEEE, znie nejak čudesne. Obavy sa stupňujú.

Marián začína profesorsky: „Čierna diera.“ Následne vysvetľuje: To si predstaví väčšina ľudí, keď sa ich spýtajú otázku: „Čo všetko sa nachádza za Windows-ami?“. Áha. Už chápem. Silná dávka na abstraktné myslenie bežnej populácie.

Na tejto lekcii sme sa naučili toho naozaj veľa. Napríklad, že softvérové inžinierstvo, ktoré, ako to už býva zvykom, po prvýkrát zadefinovala žena, Margaret Hamilton, v 60-tych rokoch minulého storočia. Popri tom vyvíjala softvér pre misiu Apollo (kód tohto softvéru je tá kopa papiera na fotke vedľa Margaret). A Apollo dostalo, ako všetci vieme, ľudí po prvýkrát na mesiac.

Na mesiaci ostaneme ešte chvíľu. Marián si s nami zahral tipovaciu súťaž. Kto uhádne, akú veľkú RAM-ku mali v Apollo oproti bežnému jablkovému smart mobilu dnešnej doby? Odpovede, alebo skôr tipy, lietali krížom-krážom. Mierne nepresnosti a horlivé diskusie vznikali najmä vďaka, pre nás, nie úplne jasným prevodom medzi GB, kB, MB a podobne. Každopádne, až 2 dámy z kurzu trafili toto číslo takmer presne. Aktuálne majú jabĺčka v sebe 3 GB RAM. Misia Apollo mala vo svojich technológiách použitú, na dnešnú dobu, až tragicky smiešnu RAM veľkosti 76 kB.

No alt text provided for this image

Áno, kB je menej ako MB, a to je menej ako GB. Je to cca 40 000 x menej ako to, na čom my teraz chatujeme, fotíme, postujeme a občas aj telefonujeme. A tí ľudia pred 60-timi rokmi vďaka „smiešnym“ 76 kB prileteli na mesiac a ešte aj späť. Wow! 

Softvérové inžinierstvo je veľmi mladá disciplína. A aj tak sme dnes, za tak krátky čas od jej vzniku, minimálne o 40 000krát ďalej. Je to dych berúce uvedomenie.

Múdrosti z lekcie:

  • Softvér je vlastne ako táka fajn komunita okolo programu – niečo ako aktuálne Nové Nivy okolo Twin City 🏡
  • Študenti na FIIT sa učia brať ohľad na ľudí, ktorí nie sú z IT sveta, aké ohľaduplné! 😅
  • IT jazyk je ako z inej galaxie, treba seriózneho tlmočníka (pozri známu sériu obrázkov na konci článku, ktoré situáciu dokonalo vysvetlujú)
  • UML – unified modelling language – keď už nič iné, tak toto by sme sa mali všetci povinne naučiť
  • Našli sme si nový dream job – business analytik – 14 z 15 prítomných dám sa pri opise tejto pracovnej pozície absolútne našla 😍
  • Nie je vývojár ako kóder a ten určite nie je ako programátor a ten už absolútne nie je ako softvérový inžinier. Pozor na terminus technikus 👀
  • Zabudnite na romantické vodopády, AGILE IS THE NEW BLACK 🖤
  • Testovanie je základ úspechu – konečne niečo mne blízke. Snáď prvá vec, na ktorej sa zhodne Marketing s IT 🐱‍👤

Ja na záver už len dodám, že skupinka v tomto semestri sa nám náramne vydarila. Otázky lietajú často a extrémne podrobné. Až mám chuť pomenovať prvé, prirodzene vznikajúce, pravidlo našej mini tech komunity: Čo sa vo WAR ROOM povie, to vo WAR ROOM aj ostane.

Ďakujem krásne Mini Tech MBA for Women a pán prodekan Marián Šimko za veľmi podnetnú štvrtú lekciu.

PS: Kto mi vytvorí softvér na viac času? Dobrovoľne budem testovať všetky prototypy. 

PS1: Marián napísal modro a múdro vyzerajúcu knižku: Softvérové inžinierstvo v otázkach a odpovediach. Je modrá a vyzerá, že aj fakt dosť dobrá. Po prečítaní dám recenziu.

PS2: Už počas lekcie som googlila, či má FIITka externé štúdium. Good job pán prodekan! (FYI nemá 😢) 

No alt text provided for this image