👩‍🎓 Buďme neustále v Beta verzii

Veronika Mišunová.jpg

Chcela som urobiť niečo zakázané. Spojiť nespojiteľné. Spojiť Michala Juhása a jeho Manažment softvérového vývoja s Michalom Barlom a jeho Databázami. No obaja Mišovia odviedli tak skvelú robotu, že to v žiadnom prípade nebude možné. Rýchle záplaty na môj občas nedokonalý time-manažment mi nevyjdú. Nespojím nespojiteľné. Obom témam venujem samostatný blog tak, ako si zaslúžia.

Jedným z príkladov je aj Veronika Mišunová, absolventka pilotného ročníka nášho programu. Veronika pôsobí ako IT projektová manažérka a má za sebou riadenie komplexného tímu 40-tich ľudí v rámci online projektu Bistro.sk.  

V blogu sa dozviete: 

  • Aké je to pracovne sa vrátiť z New Yorku do Bratislavy

  • Prečo je dôležité, aby sa ženy nebáli tech sveta

  • Tipy a triky pre neustály sebarozvoj

Pracovala si v Amerike pre investičnú banku a študovala si na New York City University. Čo ťa motivovalo vrátiť sa späť domov?

V prvom rade mi chýbala rodina a priatelia. Aj napriek tomu, že som mala ponuky z Londýna a z Prahy a moji spolužiaci išli tiež na zaujímavé pracovné miesta po svete, ja som vedela, že ak si chcem vybudovať kariéru v mojom prostredí a zázemí, bude to na doma na Slovensku, v Bratislave.

Na Slovensko som sa vrátila pred 3-mi rokmi a môžem povedať, že „reverzný“ kultúrny šok som mala si pol roka po návrate späť.

V čom vnímaš najväčšie rozdiely medzi životom v Amerike a na Slovensku?

V USA som sa naučila ambicióznosti a sebaprezentácii – nebáť sa prezentovať samého seba a svoje výsledky. Toto na Slovensku úplne nie je. V Amerike si ľudia idú ideológiou „I am the best“. My doma máme stále určitú skromnosť, pokoru, vieme pochváliť svojich kamarátom a ľudí naokolo, ale nevieme to urobiť pre seba. Pritom robíme najlepšie ako vieme, len sa tým nechválime.

Ktorým pracovným smerom si sa vydala po návrate domov?

Po skúsenostiach v banke som vedela, že formálny dresscode a naškrobenosť mi nesedí. Dala som si dva mesiace pauzu. Začala som síce predsalen mesiacom v slovenskej banke, kde som sa však iba uistila, že toto nie je ideálne prostredie pre mňa. Následne som dostala ponuku od PWC na Advisory – consulting. Je to špeciálne odvetvie v rámci big4, kde si človek skúsi rôzne oblasti biznisu. Ja som pracovala aj na rôznych IT projektoch. Bolo to v období, kedy sa začínal aj program Mini Tech MBA for Women, ktorý ma veľmi zaujal a v počiatkoch som ho ideovo tiež podporila.

Ako si sa dozvedela o Mini Tech MBA for Women?

Na pive :D  kde som spoznala pôvodnú zakladateľku Mirku Rusnokovú. Veľmi sa mi páčila idea Exponey, budovanie miliardového startupu. Toto sa mi na SR páči, silná startupová komunita najmä v oblasti tech. S Mirkou sme sa rozprávali o novom ročnom programe na NYU Mini Tech. Zhodli sme sa, že aj na Slovensku by sa takéto niečo zišlo. Skĺbenie technológií a biznisu a predstavenie tech sveta ženám. Tech a IT svet je extrémne fascinujúci a krásny a treba podporiť ženy, aby sa ho nebáli a nabrali odvahu spoznávať ho. Som veľmi rada, že aj ja som mohla svojimi ideami pomôcť pri kreovaní tohto programu.

Veronika Mišunová 2

Prečo si myslíš, že sa ženy boja vstúpiť do sveta IT?

Pramení to podľa mňa z detstva, že ženy nevyrastajú v chalanskom prostredí. Chalani hrajú futbal, dievčatá volejbal. Všeobecné dogmy tohto typu pretrvávajú dodnes. A z tohto dôvodu dievčatá na strednej škole nenapadne prihlásiť sa na FIITku alebo FEIku, ale na humanitné vedy. V takom mladom veku človek nevie ešte odhadnúť pracovnú kariéru ani možnosti, ktorým smerom by bolo vhodné ísť z hľadiska pracovného uplatnenia sa. Teraz vieme, že IT sa rozrastá, bude tvoriť gro profesií v budúcnosti. Postupne sa pravdepodobne vytratia niektoré iné profesie vďaka automatizácii určitých činností a AI. Mnoho ľudí si dôležitosť IT uvedomí až neskôr, keď sa už nedokážu ľahko vrátiť na univerzitu, pretože žijú svoj dospelý život. Adela Zábražná to nazvala pekne, už nejde v danom momente o to, aby boli ženy v tech, ale aby boli okolo tech (pozn. „women around tech“.) Toto je aj môj prípad. Baví ma projektový manažment, baví ma IT, dobre sa mi komunikuje s ľuďmi v IT svete. Preto som si vybrala aj program Mini Tech MBA for Women, aby som sa naučila základy z IT a dokázala efektívne komunikovať práve s IT komunitou v práci.

Stála si pri programe od úplného začiatku, sama si si ním aj prešla. Aký dáva zmysel teba osobne a pre koho by mohol byť ešte užitočný?

Program dáva zmysel podľa môjho názoru pre ženy, ktoré zvažujú zmeniť/upraviť svoje pracovné smerovanie viac k IT alebo si rozšíriť svoje tech vedomosti. V prípade personalistiky a IT pozícií platí, že aj recruiter sa musí vedieť správne pýtať a trocha tomu aj rozumieť. Tento program je ideálny aj pre projektové manažérky. Toto je aj môj prípad. Vedela som, že musím rozumieť IT ľudom aj keď nepotrebujem alebo nechcem programovať. Potom už aj komunikácia s tech ľuďmi a mojim CTO, ide oveľa jednoduchšie. Teraz, keď mi chcú kolegovia vysvetliť ako fungujú switche alebo čo je zdrojový kód, už ich stopujem, pretože tomu rozumiem. Neviem síce naprogramovať zdrojový kód od nuly, ani to robiť nechcem, ale rozumiem mu a viem s ním ďalej pracovať. Dokážem s kolegami viesť rovnocenný dialóg. To je jedna z pridaných hodnôt programu. Druhá je pre mňa ako človeka, ktorý sa v IT pohybuje, práve tá osobnostná časť programu. One-on-one stretnutia, Talent Dynamics Test, ktorý mi perfektne ukázal môj potenciál.

Ako ťa program Mini Tech MBA for Women posunul v tvojej kariére?

V čase, keď som končila program, som dostala ponuku od Ringier Axel Springer robiť projektového manažéra pre CEO Milana Dubca. Jednalo sa o IT projekty zamerané na automatizáciu, IT produkty a pod. Veľa v práci komunikujem so CTO, produkťákmi, developermi a vieme viesť rovnocenný dialóg.

Aktuálne ukončuješ veľký projekt Bistro.sk, aké znalosti z programu využívaš?

Bola som dočasný Head of Bistro, pokiaľ sa nenájde človek, ktorý by na 100% vedel prevziať túto agendu. Nastavovala som stratégiu, smerovanie projektu, riešili sme produktové features, roadmapu, komunikovala som s vývojármi aplikácie, developermi, finančákmi, sales aj marketingom. Tento program mi dal veľa sebavedomia do komunikácie s IT ľuďmi ale aj omnoho viac. Aj tie „netech“ lekcie s koučami mi dali extrémne veľa do dennodennej práce. V rámci víkendu na Divokej Vode sme mali prvý deň programovanie a potom sme riešili práve osobnostné profily. Tu som objavila veci, o ktorých som o sebe ani nevedela. Toto mi dalo extrémne veľa v rámci manažovania ľudí a softskills.

Koľko ľudí si mala v tíme Bistro?

Približne okolo 40, tí predstavovali akoby mini firmu. Teda boli zo všetkých podnikových oblastí: IT, financie, marketing, účtovníctvo, obchod, call centrum a pod.

Akú jednu vec z programu by si dala do popredia?

Program mi bol najprínosnejší hlavne z networkingového a mentoringového hľadiska. Toto bolo on top of the program. Práve toto mi dalo možnosť posunúť sa ďalej aj z pohľadu kariéry.

Veronika Mišunová 3

Ako vnímalo tvoje okolie to, že študuješ Mini Tech MBA for Women?

Moje okolie to vnímalo extrémne pozitívne. Viaceré moje kamarátky sa namotivovali na štúdium programu tiež a svet IT ich zaujal, začo som veľmi vďačná. Aj takto sa IT komunita krásne rozrastá. Dokonca sa mi stala taká milá príhoda, že ma zastavila vo firme nová testerka, ktorá ma spoznala z promo videa Mini Tech MBA. Vedela, kto som, že som tento program študovala a bolo milé vidieť, ako sa ženy v IT firme vedia rýchlo identifikovať medzi sebou. Komunita okolo programu je veľmi silná, dáva priestor na vzájomnú motiváciu, inšpiráciu, vieme si radiť, posúvať sa navzájom ďalej a to aj po skončení kurzu. To je veľká pridaná hodnota programu, ktorú si človek uvedomí až neskôr, po skončení, keď sa stane súčasťou Alumni klubu.

Čo by si poradila ženám okolo IT, ktoré sú šikovné, no neposúvajú sa v kariérach tak, ako by si priali?

Pri produktových manažérkach a testerkách sa IT slang na nich lepí, to je v pohode. Kolegovia sú zvyčajne tiež nápomocní. Problém je skôr ten, že sa bojíme pýtať sa. A to bol aj môj prípad, no naučila som sa. Nebála som sa pýtať, preto som teraz tam kde som. Toto by bola moja rada. Pýtať sa.

Čo by si odkázala ženám, ktoré sa možno trošku boja sveta IT?

V prvom rade, nebojte sa, nepochybujte o sebe, nekončite hneď po troch mesiacoch, verte si. Tieto myšlienky sú normálne. Nezutekajme, nebojme sa príležitostí. Treba sa vzdelávať a robiť aj nadprácu, samoštúdium a veľa čítania. IT sveta je akoby neustále v beta verzii. Nastavme si tento mód aj na seba. Vývoj je extrémne rýchly.

V čom sa aktuálne vzdelávaš?

Aktuálne to je marketing: stratégie, content marketing, PR, love brand a pod. Taktiež veľa čítam. Momentálne je to Michelle Obama “Becoming“. Michelle predstavuje líderku samú o sebe, ktorá sa tým doteraz neprezentovala. U mňa sú to také fázy. Učenie, čítanie, šport a pod. Ja som spoznala svoje silné stránky a v tom sa snažím rozvíjať. Programovanie mám v základoch, ale nechcem sa v tom profilovať.

Ktorá pracovná oblasť ťa teraz láka?

Ostať v IT a ecommerce. Môj prvý kontakt s IT som mala už v Amerike na univerzite, kde som po večeroch čítala kódy. Tak som zistila, že to nie je také ťažké, aké to v skutočnosti vyzerá. Aktuálne ma facisnuje ecommerce a sharing economy. Čo by som sa chcela naučiť je oblasť operations. Čiže ako zefektívňovať procesy vo firme, ako optimalizovať procesy v priamej spojitosti s biznis decision, ktorý dáva zmysel. A to je smer automatizácie a komunikácie s produkťákmi a IT-čkármi.

Ďakujeme ti, Veronika, za zdieľanie informácií a držíme ti palce v ďalšej práci aj v osobnom živote!

Previous
Previous

Z MIT prišla na Slovensko. Chce podporovať ženy v tech kariére

Next
Next

🎙️ Ako postaviť tím, ktorý prináša inovácie? (Katarína Šúchalová, Slovak Telekom/T-Mobile ČR)