Som biznis developerka v IT startupe, no nemám vyštudovanú technickú školu.

Martina Drahošová

Ak sa zaujímate o nové technológie, iste viete, že virtuálna realita si už získala veľkú popularitu. V posledných rokoch sa stala pracovným nástrojom pre viacero start-upov a hľadala si uplatnenie snáď v každom sektore. Premýšľali ste však nad tým, ako môže zlepšiť váš súkromný či pracovný život? Poznáte rozdiel medzi virtuálnou a rozšírenou realitou? Prečo vôbec hľadáme spôsoby ako (bežnú) realitu rozšíriť?

Na Slovensku vznikol v roku 2014 startup ixworx, ktorý sa venuje vývoju inovatívnych riešení pre jednoduchšiu tvorbu 3D modelov pre aplikácie rozšírenej, virtuálnej a zmiešanej reality. Martina Drahošová má v ňom na starosti biznis development a práve s ňou budeme debatovať o využití a budúcnosti tejto technológie. Tešiť sa môžete aj na Martinin inšpiratívny kariérny príbeh a dojmy z technologického prostredia, v ktorom pôsobí.

V blogu sa dozviete:

  • Ako sa dá preraziť v IT, aj keď neštudujete technickú školu

  • Aké sú novinky vo svete inovácií

  • Ako sa dá naozaj zmeniť kariéra o 180 stupňov a ísť si za svojím

  • Kto je lídrom vo svete virtuálnej reality

Celý podcast si môžete vypočuť cezhttps://spoti.fi/2FH40Ae

Stretávaš sa aj ty často so ženami či mužmi, ktorí si myslia, že nie sú technické tipy ?

Stretávam sa často s touto odpoveďou, avšak prevažne u žien. Ženy si častokrát neveria, sú perfekcionistky, a preto sa už vopred ospravedlňujú, že technické veci nie sú ich parketou. My ženy si myslíme, že musíme vždy všetko vedieť a rozumieť každej jednej sfére do posledného detailu. 

Prečo si myslíš, že práve my ženy častejšie používame túto vetu ? Je to genetikou alebo prostredím, v ktorom sme vychovávané ? 

Podľa mňa je to najmä prostredím, v ktorom sú líderské a taktiež technické pozície považované za mužské. Pomaly sa však tento stereotyp mení, a práve preto sa dnes môžeme tešiť z našej prvej ženskej prezidentky.

Naštastie sa tento stereotyp mení a dnes máme neobmedzené možnosti. Snívala si o tom, že raz bude z teba biznis developerka pre startup s virtuálnou realitou ?  

Ako dieťa som chcela veľmi písať a byť spisovateľkou. Rozhodla som pre štúdium humanitných vied v UK, kde som študovala politológiu, sociológiu, ale taktiež aj psychológiu. Nikdy som neštudovala technický smer, no vedela som, že svet IT je plný zaujímavých možností. Preto som sa dostala do IT startupu ixworkx, v ktorom pôsobím dodnes.

Prečo si sa rozhodla po štúdiu v UK vrátiť sa naspäť na Slovensko ? 

Na Slovensko ma priviedol idealizmus. Je to krajina, v ktorej chcem žiť a v ktorej sa dajú meniť veci k lepšiemu. Taktiež som tu dostala zaujímavú ponuku v Národnej rade, čo plynulo z odboru, ktorý som študovala. Táto pracovná skúsenosť ma však demotivovala, a preto som sa rozhodla nahliadnuť viac k technológiám. Obaja moji rodičia majú technické zameranie, takže som k technológiám mala vždy blízko. 

Po skúsenosti v Národnej rade, si prešla do IT sveta na pozíciu biznis developera. Aké boli tvoje začiatky v ixworxe ?  

Prvý rok po nástupe som sa len učila o technológiách, vtedy som bola jediná a prvá žena v tíme. Postupne som začínala chodiť na stretnutia s naším CEO a jednať s investormi o virtuálnej realite.

Do akej miery potrebuješ vo svojej práci rozumieť technológiám ? 

Samozrejme veľmi. Ixworx je startup, ktorý sa zameriava na jednoduchšiu tvorbu 3D modelov pre aplikácie rozšírenej, virtuálnej a zmiešanej reality. Robíme najmä tréningy virtuálnej reality pre strojársky a automobilový priemysel. Rozumieť technológiám a mať prehľad o aktuálnych inováciách musím mať stále.

Vieš nám bližšie popísať, čo je to virtuálna (VR), rozšírená a zmiešaná realita ? 

Virtuálna realita znamená, že máte na sebe headset, nevnímate, čo sa okolo vás deje a ste čisto ponorení do virtuálneho sveta. Rozšírená realita je projektovaný 3D obraz, ktorý vychádza z reálneho prostredia. Zmiešanou realitou vidíte aj VR, ale taktiež interagujete s reálnym prostredím. Zaujímavosťou je, že prvýkrát bola VR vytvorená už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. 

Čo mám urobiť, aby som sa dostala do virtuálnej reality ? 

Jediné čo potrebuješ je headset, remote controlery a kamery.

Virtuálna realita

Ako môže VR pomôcť bežnému človeku ? 

Veľmi pekný je príklad využitia VR v architektúre, kedy si nemusíte osobne prezrieť vami chcenú budovu, ale stačí si dať na seba VR. Taktiež v medicíne či vo vzdelávaní. 

Akú najzaujímavejšiu skúsenosť si vyskúšala vo VR ? 

Keď som bola v Seattli, ktorý je považovaný za tzv. “hub” virtuálnej reality na svete, som skúsila skok z budovy. Vo virtuálnej realite sa dá naozaj vyskúšať všetko, čo je skvelé. Zároveň môžeme zistiť, že niektoré veci by ste v realite ani vyskúšať nechceli. 

Pred dvomi rokmi bol okolo VR naozaj veľký boom, ktorý následne utíchol. Ako to vnímate vo firme ? 

Máš pravdu. Kedysi bolo cieľom, aby si ľudia kupovali individuálne VR, od čoho sa kvôli finančnej náročnosti upustilo. Veľa investorov počas minulého roka prestalo investovať do tohto biznisu, a preto si firmy museli zarábať sami na seba. Nám sa to však podarilo, za čo som nesmierne rada. Spojili sme sa s francúzskym partnerom, s ktorým sme začali vytvárať tréningy VR.

Čo vidíš ako najväčšiu bariéru vo virtuálnej realite ? 

Určite využitie. Nájsť to, v čom nám môže byť virtuálna realita prínosná. Na Slovensku si napríklad môžete vyskúšať virtuálna realita autizmu, vďaka ktorej sa na chvíľu ocitnete v koži ľudí, ktorí trpia autizmom. 

Za nebezpečie častého využitia virtuálnej reality považujem to, že ľudia môžu prestať vnímať a rozlišovať virtuálny a reálny svet. 

Chcem nadviazať na tvoju odpoveď. Prečo teda vôbec potrebujeme rozširovať našu realitu ? 

Osobne si myslím, že sme nespokojní sami so sebou, a preto chceme ešte viac rozširovať náš svet a poznať nové, nepoznané. Ľudia radi inovujú a vymýšľajú nové nápady. Virtuálna realita je skvelou inováciou, ktorú však musíme vedieť využívať správne a s prínosom.

Kto sú najväčšími “hráčmi” na scéne VR ? 

Čo sa týka hardvéru, tak je to firma Oculus, ktorú odkúpil neskôr Facebook. Ďalej Hubticks, s ktorými spolupracujeme aj my. Je to virtuálna realita spojená so špeciálnymi rukavicami, vďaka ktorým môžete virtuálny svet vnímať ešte reálnejšie. 

Často cestuješ do Ameriky. Aký je tam svet VR ? 

Amerika je vždy o krok vpred, no čo sa týka softvéru, nie sú veľmi pokrokoví. Navštívila som aj Silicon Valley, z ktorého som však bola veľmi sklamaná. V súčasnosti sa inovácie dejú na celom svete, takže Silicon Valley už nenesie takú unikátnu nálepku technologických inovácií ako za éry Steva Jobsa. 

Ixworx bol aj súčasťou projektu Hyperloop, čo je koncept vysokorýchlostného transportu navrhnutého Elonom Muskom.

Problém Hyperloopu boli peniaze. Našou úlohou malo byť práve tvorenie augmetovanej reality na oknách, na ktorých by sa premietalo vonkajšie dianie, keďže Hyperloop je dopravné zariadenie v tube. 

Čo si myslíš, že je veľkou inováciou v technológiách ?

Rozhodne umelá inteligencia, ktorá by nás mohla odbremeniť od stereotypných povinností. Ľudia by sa tak mohli viac venovať umeniu, spoločenským vedám a podobne. 

Čo je tvojou budúcnosťou ? 

Chcem zostať v kontakte s technológiou a byť v centre diania, avšak rada by som sa viac sústredila na umenie a splnila si svoj detský sen s písaním. 

Ďakujeme Maťka za veľmi inšpiratívny rozhovor. 

Previous
Previous

🎙️ Ako smartfóny zmenili svet? (Martina Králová, KPMG)

Next
Next

🎙️ Potrebujeme rozširovať realitu? (Martina Drahošová, ixworx)